Kilo verme planı için daha iyi bir başlangıç mı istiyorsunuz? Uzmanlardan gelen bu tavsiyelerle başlayın.

Ne kadar parçalara bölerseniz bölün, diyet kirli bir kelimedir. Altında yoksunluk ve açlık sancısı yatar. Bu sancının üstesinden gelebilmek için de bir plan gerekir.

Bu yüzden uzmanlardan tavsiyeler istedik ve nasıl kilo vereceğiniz hakkında verdikleri çabuk çözümleri bir araya getirdik.

1. Kilo Verme Amaçlarınızı Bilin

Uzmanlarca, diyet yapmaya karar vermeden önce ne kadar kilo vermeniz gerektiğini düşünmeniz öneriliyor.

Fazla kilolu veya obez iseniz. Çok fazla kilo vermek isteyenlerin iyi yapılandırılmış ve denetimli bir programdan faydalanabileceğini söyleyen uzmanlar, obez olanları kilo verme merkezlerine yönlendiriyor.

Fazla kilonuz hafif mi ya da orta seviyede ise. Kontrol etmeniz gereken porsiyon büyüklüğü. Eğer porsiyon büyüklüğünü kontrol ederseniz, kalorileri azaltabilirsiniz.

Doğru porsiyon boyutlarını öğrenmek için, sertifikalı veya diplomalı bir diyetisyene danışın veya besin piramidine bir göz atın.

Eğer bunu kendi kendinize yapmak isteyorsanız, egzersiz de planın bir parçası olmak zorunda. Ama bu mutlaka bir spor salonuna yazılmanız gerektiği anlamına gelmez. Ucuz bir koşu bandı satın alın, TV izlerken üzerine çıkın ve bir yürüyüş yapın.

Ancak, yeni bir egzersize veya kilo verme planına başlamadan önce, doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

2. Kilo Verme Kişiliğinizi Anlayın

Diyet ve kişilik konusunda yapılan çalışmalar, kişiliğin yemeğe karşı tavrımızda bir rol oynadığını söylüyor. Verimsiz eğilimlerinizi yenmek için yatkınlıklarınızı bilin ve plana sadık kalın.

Dürtüsel. Eğer dürtülerinize göre davranma eğiliminiz varsa, bir dondurma kutusu görebilir ve ona saldırabilirsiniz. Açıkçası bu baştan çıkarıcı şeylerden kurtulmanız gerekiyor.

Dikkatsiz. Yemek yerken dikkat etmeme eğiliminiz varsa, belki de TV izlerken atıştıranlardansınız. Porsiyonlarınızı kontrol etmek istiyorsanız bu tür durumlardan kaçınmanız gerekir.

Gergin. Eğer son derece endişeli bir yapınız varsa, büyük olasılıkla daha çok zorlanacaksınız. Sinirli, endişeli ve depresif olanlar daha iyi hissetmek için yemek yiyebilir.

Azimli. Bazı kişilikler kilo vermeyi zor bulmayabilir. Eğer son derece özyönetim sahibi, iş birliği yapmaya açık ve ısrarcı iseniz, işiniz daha kolay olacaktır.

Girişken. Kendi besin alımınızı diğerlerinden daha iyi izleme eğilimindesiniz.

3. İkiye Katlayın: Diyet ve Egzersiz

Özofagus ve İnce Bağırsak Bozuklukları uzmanları, mide ekşimesi hastaları diyet ya da egzersizden hangisinin daha önce geldiğini soruyorsa, ikisini birden yapmalarını söylüyor.

Kilo vermeyi sağlayacak olan diyet ve egzersizin bir kombinasyonudur.

4. Kati Bir Kilo Verme Kararı Alın

Neden kilo vermek istediğinizi anlamak, başarılı olmakta yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir kilo kaybı planına başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • Bunu yapmak için hazır mıyım?
  • Motivasyonum içimden mi geliyor?
  • Ben arada bir ortaya çıkabilecek aksilik ya da ilerleme eksikliği ile başa çıkabilir miyim?
  • Tam olarak kilo vermeye odaklanabiliyor muyum? (Örneğin bir iş değişikliği veya başka dikkat dağıtıcı bir durumun ortasında iseniz, önce bu sorunları çözmek ve daha sonra kilo verme çabalarına odaklanmak daha iyi olabilir.)

Sonuç olarak, kilo vermeyi bir başkası baskı yaptığı için değil kendiniz için yapın.

Ayrıca, herşeyi yavaştan alın, bu tavsiyeleri aklınızdan çıkarmayın ve kilo vermek için hemen yola koyulun.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı