Evde Tedavi

Evde Tedavi

Tıkanma acil durumdur. Hemen 112 yi arayın. Tıkanan kişiyi hasteneye götürmeye kalkışmayın. Kişi tıkanmışsa ve nefes alamıyorsa:

  • Kişi öksürüyorsa ve yüzü mavimsi bir renge dönmemişse hiçbir şey yapmamak en iyisidir. "Tıkandın mı?" diye sorun. Kişi size konuşarak yanıt verebiliyorsa nefes borusu sadece kısmen tıkanmış demektir. Hastanın yanından ayrılmayın ve tıkanma geçene kadar öksürtmeye çalışın.
  • Sakın içecek bir şey vermeyin, sıvı açık olan hava yolunu tıkayabilir.
  • Eğer kişi size konuşarak yanıt veremiyor ve sadece kafasını sallıyorsa, nefes borusu tamamıyla tıkanmış demektir ve acil yardım gerekir.

Yüzü maviye dönen veya nefes alması duran kişiye yapılacak tedavi hastanın yaşına göre değişir. Yetişkinlerde ve bir yaşından büyük çocuklarda Heimlich manevrası yapılmalıdır. Bu yöntemde hasta, karına bastırılarak suni olarak öksürtülür. Nefes borusunu açacak kadar baskı yapılabilir. Hızlı ve yukarı doğru sertçe bastırıldığında diyafram aniden yukarı kalkar ve göğüs kafesini küçültür. Bu, akciğere hızla baskı yapar ve havanın dışarı çıkmasını sağlar. Havanın hızla dışarı çıkması kişinin tıkanmasına neden olan maddeyi dışarı püskürtebilir.

Heimlich manevrası nasıl yapılır ?

  • Kişiyi hafifçe öne doğru eğin ve arkasına geçin. Bir elinizi yumruk yapın. Kollarınızı hastaya sarın ve yumruğunuzu kaburga kemiklerinin tam ortasına yerleştirin. Hastayı hızla kavrayıp yukarı çekin, öksürterek nesneyi çıkartmaya çalışın. Bu yöntemin hasta, gırtlağındakini çıkartana veya kendinden geçene dek uygulanması önerilir.

Tıbbi Tedavi

Tıbbi Tedavi

Evde tedavi ile aynıdır.

Op. Dr. Murat SAYLIK

göz pınarı tıkanmış ama sürekli çapaklanma var ilaç kullanımından kısa bi süre sonra tekrar devam ediyorçözüm nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi y... devamı