Tiroidiniz birçok önemli bedensel fonksiyonu kontrol eder. Endokrin bezlerinizden en büyüğü olan tiroidinizi, baş düzenleyici olarak düşünebilirsiniz. Adem elmasının hemen altında, boynuzunda bulunan tiroit vücudunuzun enerji (kalori) yakma hızını kontrol eder. Ayrıca diğer hormonların doğru işlemesinden de sorumludur.

Tiroidiniz sağlıklı olduğunda asla görmeyeceğiniz, hissetmeyeceğiniz veya hatta hakkında düşünmeyeceğiniz bezlerdendir. Sessizce ve bağlılıkla işini yapar, vücudunuzun enerjiye erişme ve yakma yeteneğinin doğru işlemesini sağlar.

Oysa tiroit bir dizi problem geliştirebilir, bunlardan bazıları tiroidinizin bir kısmının veya tamamının alınmasını gerektirebilir.

Yaygın Tiroit Sorunları

Bir dizi potansiyel tiroit hastalığı vardır Hashimoto hastalığı, Graves hastalığı, hipertiroidizm ve hipotiroidizm gibi. Bunların hepsi de tiroidin ya çok fazla veya çok az tiroit hormonu üretmesinden kaynaklanır.

Bir başka yaygın tiroit sorunu da bezin kendisinde bir yumru veya kütle oluşumudur.

Tiroitte Kütle

Kendinizde, sevdiğiniz birinde veya bir tanıdığınızda boyun bölgesinde görünür bir şişlik veya yumru fark etmiş olabilirsiniz. Veya bir tıp uzmanı, rutin muayene sırasında veya boynun bir bilgisayarlı tomografi, MR veya ultrason taramasında böyle bir yumruyu keşfetmiş olabilir. Bazı vakalarda bu yumrunun bir tiroit nodülü olduğu ortaya çıkabilir.

Yumrulu bir tiroidin iki esas sebebi vardır: bir nodül veya tiroit büyümesi.

Büyümüş tiroitler, nodüllerden farklıdır; büyümüş tiroidler lobların birisinde veya her ikisinde çıkabilir ve yumrulardan ziyade genellikle tüm bezi etkiler. Büyümüş tiroit -guatr da denir- sık sık iyot eksikliğinin sebep olduğu iyi huylu (kanserli olmayan) bir durumdur. Guatra, Hashimoto hastalığı veya Graves hastalığı da sebep olabilir. Guatrın tedavi edilmesi gerekmez. Bazı guatr vakaları anti-tiroit ilaçlarla, tiroidin alınmasıyla veya iyot-131 tedavileriyle tedavi edilir.

Diğer taraftan tiroit nodülleri genelleşmiş bir büyümeden ziyade tiroidin bir veya daha fazla alanına özgüdürler.

Tiroit Nodülleri Hakkında Gerçekler

Tiroit nodüllerinin büyük bir çoğunluğu –yaklaşık yüzde 95’i- iyi huyludur, yani nodüllerin büyük bir kısmı kanserli değildir. Aslında aşağıdaki durumlar tespit edilmişse tiroit nodülleri nadiren tedavi gerektirirler:

  • Kanserli değilse (iyi huylu)
  • Başka herhangi bir probleme sebep olmuyorsa, mesela boyunda veya vücutta bir başka yapıya basınç yapmak gibi (kompresyon).
  • Bezin çok fazla tiroit hormonu yapmasına sebep olmuyorsa.

Nodülün iyi huylu mu kanserli mi olduğunu, basit bir biyopsi belirleyebilir. Nodül kanserli ise veya başka sorunlara sebep oluyorsa doktor bunu hormon ilaçlarıyla, radyoaktif iyotla (iyot-131) tedavi etmeyi veya etil alkolle beze enjeksiyonlar yapmayı seçebilir.

Bazı vakalarda tiroit ameliyatı tiroidin tamamen alınması için gereklidir. Tiroidektomi denilen bu tip tedavinin başarı oranı yüksektir ve hastalar rahat bir iyileşme süreci yaşayabilirler.

Doktorunuz, tiroidinizin keşfedilen bir kütle veya nodül nedeniyle ameliyatla alınmasına karar verirse bu endişelenecek bir şey değildir. Ameliyattan sonra verilen talimatlara tam olarak uyduğunuz takdirde kolayca iyileşebilirsiniz ve tiroit takviyelerinin yardımıyla bu çok önemli bezin yokluğunu fark etmeyebilirsiniz.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba hocam tiroidim ağır çalışıyor halsizliğim devam ediyor nedendir... devamı