Tiroit nodülü ya da guatr, tiroit bezinin doğru hormonları üretememesine bağlı olarak tiroit bezinin büyümesidir. Bu duruma sık sık iyot eksikliği sebep olur. Tiroit nodülünün semptomları kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Kişi şu hipertiroidizm semptomlarını yaşayabilir: uykusuzluk, kilo kaybı ve titremeler veya hipotiroidizm semptomları olarak: kilo artışı, depresyon ve bitkinlik.

Aşırı şekilde tüketilmediği müddetçe kelp (bir çeşit su yosunu) tiroit için zararlı değildir. Aslında iyot eksikliğine bağlı nodüllerde kelp veya diğer su yosunlarından yemek, doktorunuz tersi konusunda sizi uyarmadığı müddetçe faydalı olabilir.

Vücudunuzun Neden İyota İhtiyacı Var?

İyot, tiroit bezinin büyümeyi teşvik eden tiroit hormonunu üretmesi için gereklidir.  İyot eksikliği olduğunda daha az hormon üretilir ve kişi, hipotiroizme yakalanır.

Kelp, İyot İçerir mi?

Evet, kelp ve çoğu deniz yosunu, denizde yaşamalarından dolayı iyot açısından zengindir. Güvenli bir şekilde tüketilebilecek en iyi doğal iyot kaynaklarından biridir.

Kelp’te Aşırıya Kaçma

Gerçekten dikkat etmediğiniz takdirde kelpin ve iyotun dozunu kaçırabilmeniz mümkün. Vücuda aşırı iyot yüklemek hipotiroidizmi veya hipertiroidizmi başlatabilir. Sonuç olarak kelpi, doktor gözetiminde yemeye dikkat edin.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba hocam tiroidim ağır çalışıyor halsizliğim devam ediyor nedendir... devamı