Trikiyaz, kirpiklerin gözden dışarıya doğru değil, içe doğru ya da göze doğru büyümesi anlamına gelen bir terimdir. Bu bir tek kirpik veya birkaç kirpikte olabilir ve bu durum bir dizi farklı nedenle oluşabilir. İnsanlar trikiyazı olduğunu bilmiyor olabilir ama göz içine dönük olan kirpikler sürekli göze dokundukça devamlı bir tahriş hissi yaşayabilirler.

Daha önce de belirtildiği gibi, trikiyaz bir dizi farklı durumdan kaynaklanabilir. Nadir durumlarda distikiyazis adı verilen bir durum oluşur. Bu, dışa dönük olmak yerine göz içine doğru büyüyen ikinci bir kirpik sırası olduğu anlamına gelir. İçe doğru büyüyen kirpiklerin diğer olası sebepleri arasında, bir ya da birkaç kirpiğin normal şekilde büyümesini engelleyen göz kapağı şişmesi de vardır. Ayrıca diğer göz rahatsızlıkları ya da göz yaralanmalarından da kaynaklanabilir. Aslında göz kapağının yanması ya da başka herhangi bir yaralanma kirpiğin büyüme yönünü değiştirerek trikiyaza neden olabilir.

Bu bozukluğun en sık görülen belirtisi etkilenen gözde sürekli bir tahriştir. Kirpik/kirpikler sürekli olarak göz küresiyle temas halinde olabilir. Bu, alerjik bir göz gibi hissedilebilir ya da gözünüzün içinde bir şey olduğu hissi uyandırabilir. Trikiyaz sık sık gözlerin kızarması ya da fazla gözyaşı üretmesine neden olur.

Bu belirtilerin görmezden gelinmesi tavsiye edilmez. Gözün tahriş olması zaman içinde gözde değişiklikler yaratabilir. Kirpiğin sürekli göz sürtünmesinin bir sonucu olarak bazı insanlarda göz küresinde ülserleşmeler gelişebilir.

Bu durum rahatsız edici ve can sıkıcı olabileceği gibi, uygun bir tedaviyle kısa sürede düzeltilebilir. Tedavi için önerilen üç yöntem vardır. Eğer trikiyaz bir bozukluk ya da distiyaz gibi bir durumdan kaynaklanmıyorsa ve sadece tek bir kirpikten kaynaklanıyorsa o kirpik basitçe koparılabilir. Epilasyon olarak adlandırılan bu yöntem, her zaman olmasa da, bazen tam olarak başarılıdır. Kirpiğin yeniden çıkarken aynı büyüme yönünü izlemesiyle ilgili bir endişe olursa, başka bir yöntem kullanılabilir.

İkinci yöntem kirpiğin köküne zarar vermek için elektroliz kullanmaktır, böylece kirpik tekrar çıkmayacaktır. Bu yöntemin başarısı belli bir sayıda insanda kanıtlanmış olsa da, eğer göz içine doğru büyüyen çok sayıda kirpik varsa daha farklı bir trikiyaz tedavisi sunulabilir. Elektroliz işe yaramazsa kirpiklerin cerrahi yolla alınması düşünülebilir ve bu, kirpiğin tamamen alınması ya da gözden uzağa doğru büyüyecek şekilde yönünün değiştirilmesini içerebilir. Bu üç tedavi seçeneğiyle çoğu insan bu bozukluğun tedavisini başarıyla yaptırabilir ve tekrar etme olasılığını büyük oranda düşürür. Tekrar etmesi halinde, tedavinin tekrarını ya da atılabilecek diğer tıbbi adımları konuşmak için göz doktorunuzu ya da aile doktorunuzu ziyaret edin.