Nedir

Parmak Çıkığı

Parmak çıkması ya da parmak çıkığı yaygın bir sakatlanmadır. Parmak kemiklerinin normal yerlerinden hareket etmesiyle (çıkmasıyla) meydana gelir. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydana gelebilir, ama en sık olarak serçe, yüzük, orta ve işaret parmağının orta ekleminde meydana gelmektedir.

Belirtileri

Belirtiler

Çıkık parmak genellikle bir bakışta tanınır. Parmak bükük, şiş görünür ve çok ağrılıdır. Dışa doğru veya garip bir açıyla bükülmüş olabilir. Parmak çıkmışsa büyük ihtimalle onu bükemez veya düz uzatamazsınız.

 • Şiddetli çıkıklarda uyuşma ve iğnelenme duyumları olabilir.
 • Sakatlanan parmak soluk bir görünüme bürünebilir.
 • Çıkık, yaralanmanın olduğu yerde bir deri yırtılmasına neden olabilir. Böyle bir şey meydana gelirse hemen acil servise gidiniz.

Doktora başvurma vakti

Parmağınız çıktığında vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Sakatlanma için doktora görünmeyi geciktirme daha sonrasında yapılacak tedaviyi zorlaştırarak iyileşmenin gecikmesine ve kalıcı sakatlığa yol açabilir.

Herhangi bir duyu eksikliği (uyuşma) varsa ve deride açık yaralar oluşmuşsa veya parmağınız soğuk, soluk ve morumsu bir renkteyse hemen acil servise gidin.

Sebepleri

Sebepler

Kazalarda parmak ucuna şiddetli güç uygulanabilir veya parmak güçle çekilebilir. Her iki durumda da veya iki durumun bir arada bulunması çıkıkla sonuçlanabilir.

 • Basketbol, voleybol gibi spor faaliyetlerinde oyuncu topa, elin parmak ucuyla sert dokunabilir.
 • Parmağınız bir cihazın veya aletin içine sıkışabilir.
 • Uzanmış eliniz üzerine düşebilirsiniz.

Muayenesi

Muayene ve Testler

Doktor ilk olarak sakatlanmış parmağınızı muayene eder. Bundan sonra çıkık teşhisini doğrulamak ve parmak kırığı var mı diye röntgen isteyebilir.

Tedavisi

Tedavi

Evde Tedavi

Çıkık parmağı evde tedavi etmeniz tavsiye edilmez. Doktora veya acil servise müracaat genellikle şarttır.

 • Eğer parmağınız çıkmışsa parmak şişecektir. Parmağın daha da sakatlanmasını önlemek için parmağınızdaki yüzük gibi takıları hemen çıkarın.
 • Yaralı parmağınıza buz torbası koyun ve eli kalbinizin üstüne yükseltin.

Tıbbi Tedavi

Doktor basit bir teknikle çıkık parmakları yerine takar. Bu işlem genellikle ağrıyı azaltmak veya durdurmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılmasını gerektirir. Doktor kemikleri hizalayarak çıkığı yerine takar. Ayrıca ağrıyı azaltıp yerine oturtmayı kolaylaştırmak için ağız, enjeksiyon veya damar yoluyla ilaçlar alabilirsiniz.

 • Sakatlanmış parmağınız bundan sonra tek başına kırık tahtasına alınır veya yandaki sağlıklı parmağa bağlanır.
 • Doktor parmakların yerine oturduğundan emin olmak ve ilk röntgende görünmeyen herhangi bir başka kırık parmak var mı diye yeni bir röntgen filmi isteyebilir.

Sonraki adımlar

Takip ziyaretleri

 • İlk 2 ila 3 gün boyunca veya ağrı ve şiş azalana kadar her 3 ila 4 saatte bir 20 ila 30 dakika boyunca sakatlanmış bölgeye buz torbası uygulayın. Bu işlem parmak çıkığından kaynaklanan ağrı ve şişi azaltabilir.
 • Sakatlanmış parmağınızı birkaç yastıkla yukarı kaldırın veya otururken koltuğun arkasında tutarak kalp seviyesinin üstüne yükseltin. Yükseltme şişi ve ağrıyı azaltır.
 • Doktor sakatlanmanın ağrısını kontrol etmeye yardımcı olması için iltihap kurutucu ilaçlar reçete edebilir. Bu ilaçları doktorun tarif ettiği şekilde alın.
 • Doktor kazadan bir hafta kadar bir süre sonra sizi bir kemik uzmanına sevk edebilir. Uzman parmağınızın iyileşme sürecini daha iyi takip edecektir.
 • Eğer iyileşme süreci sorunsuz ilerlerse parmağınız 3 ila 6 hafta boyunca kırık tahtasına alınır.
 • Doktorunuz iyileşme sürecinde parmağınızın güçlenmesine ve parmakta işlev azalma ihtimalini düşürmek için kimi fiziksel egzersizler verebilir.

Önlem

Önlem

Parmak çıkıkları genellikle kaza sonucu meydana gelir ve kazalar her zaman önlenemez. Ne var ki mümkün olduğu yerlerde parmaklarınızı sizi sakatlayabilecek nesnelerin içine sokmamalısınız.

Yine mümkünse koruyucu eldivenler giymelisiniz.

Atletik olaylara katılmadan önce veya ellerinizle çalışırken, özellikle makine kullanırken yüzük ve takıları çıkarın.

Seyri

Hastalığın Seyri

Birçok basit çıkık kolayca yerine oturtulabilir. Genellikle sakatlanan parmak kısa sürede eskisi gibi olur. Bununla birlikte hafif veya orta ölçekte rahatsızlık 12 ila 18 aya kadar uzayabilir.  Sakatlanan parmakta kalıcı şiş veya şekil bozukluğu da olabilir.

Çok nadiren çıkık eklemin bir parçası veya etrafındaki bazı dokular çıkık kemiklerin arasına sıkışabilmektedir. Bu durum kemiğin yerine oturmasını engeller. Kemikleri doğru yerlerine oturtmak için ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatın sonucu genelde iyidir, ama bazı fonksiyonlar da kaybedilebilir.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

hocam merhaba 2 gün önce yolda kayıp düştüm 2 gündür sol yüzük parmağım her yöne hareket etmiyor yumruk yapamıyorum ve parmağım tam olarak düz durmuyo... devamı