Tüy Alma

Hangi tüy alma yöntemi en iyidir? Bunlardan birisine ihtiyacınız var mı?

Nedir

Mahallenizdeki eczanenin koridorlarını dolaştığınızda, biraz başınız dönebilir. Kafanızdaki saçları, kalın ve parlak yapmaya adamış düzinelerce ürünlerin yanı sıra, istenmeyen tüylerden kurtulmak için daha umut verici düzinelerce ilaç görebilirsiniz. Hangi tüy alma yöntemi en iyidir? Bunlardan birisine ihtiyacınız var mı? 

 

Farklı Tüy Türleri

Tüyleri almadan önce, vücudunuzdaki farklı tüy türleri hakkında bilgi sahibi olmanız yardımcı olacaktır. Bütün tüyler el tırnaklarınızda ve ayak tırnaklarınızda bulunan sert bir protein olan keratinden oluşur. Tüyün büyümesi, deride küçük bir tüp olan tüy folikülünün içinde, derinin altında başlar. Velus tüyü, yumuşak, ince ve kısadır. Çoğu kadının, göğüslerinde, sırtında ve yüzünde bu tüylerden vardır. Bu tüyler, özellikle koyu tenli kadınlarda daha koyu ve belirgin olabilir. Velus tüyü, yalıtım sağlayarak vücudun sabit sıcaklığını korur.

Terminal tüyü, velus tüyünden daha kalın, koyu ve uzundur. Bu, kafanızda büyüyen kıl türüdür. Ergenlikte terminal kıl, koltukaltında ve cinsel organ çevresinde gelişmeye başlar. Eşcinsellerde terminal kıl, yüzde göğüs, bacak ve sırt gibi diğer bölgelerinde büyümeye başlar. Terminal kıl o bölgeye tampon ve koruma sağlar.

Bazı durumlarda, hirsutizm adlandırılan aşırı kıl büyümesi, belirli tıbbi durumların sonucu olabilir. Kızlarda polikistik over sendromu ve diğer hormonal hastalıklar, göğüs, göbek ve sırtta olduğu gibi özellikle üst dudak ve gıdıkta olmak üzere yüzde koyu, kalın kılların oluşmasına neden olabilir. Anabolik steroitler gibi bazı ilaçlar hirsutizme neden olabilir. 

Tıraş Etme

Nasıl yapılır: Bir tıraş bıçağı kullanarak bir kişi, derisinde büyüyen kıl gövdesinin ucunu alır. Bazı tıraş bıçakları tamamen tek kullanımlıktır, bazılarının bıçağı tek kullanımlıktır bazılarıysa elektriklidir. Eşcinseller genellikle yüzlerin tıraş ederler kadınlarsa genellikle koltuk altlarını, bacaklarını ve bikini bölgelerini tıraş ederler.

Ne kadar sürer: 1-3 gün

Avantajları: Tıraş etmek oldukça ucuz bir yöntemdir ve bunu kendiniz yapabilirisiniz. Bütün ihtiyaç duyduğunuz şey, sıcak su, bir tıraş bıçağı ve tercih ederseniz tıraş jeli veya kremi.

Dezavantajları: Tıraş bıçağı yanıkları, şişlikleri, sıyrıkları, kesikleri ve çıkmamış tüyler tıraş etmenin yan etkileridir. Çıkmamış tüyler sinek kaydı ve sık tıraş etmekten kaynaklanır. Tüy büyümeye başladığında, folikülün dışında büyümeye başlamaktansa, etrafını saran doku içinde büyümeye başlar. Tüy kıvrılır ve deriyi tahriş ederek deride büyümeye başlar.

ÖnerilerEğer, sıcak suyla yumuşayan derinizi duştan sonra tıraş ederseniz sinek kaydı bir tıraş yapmış olursunuz. Tıraş bıçağını gergin derinizin sarkmış alanlarına sürmeden önce yavaş olun. Sıyrıkları önlemek için tıraş bıçağını değiştirin. Tıraş kremi kullanmak, genital bölge gibi hassas bölgeleri korumak için faydalı olabilir. Eğer kendinizi kesmek konusunda tedirginseniz, elektrikli bir tıraş bıçağı kullanabilirsiniz.

Birçok insan tüylerin çıkış yönünün ters yönünde tıraş etmelerine rağmen, çıkmamış tüylerden kaçınmak için, tüylerin çıkış yönünde tıraş etmek daha iyi olacaktır.

Tüy Alma

Nasıl yapılır: Bir kişi cımbız kullanarak, deriyi gerer, köke yakın olan tüyü yakalar ve çıkarır.

Ne kadar sürer: 3 -8 hafta

Avantajları: Tüy alma ucuz bir yöntemdir, çünkü tek ihtiyaç duyduğunuz şey cımbızdır. Fakat bir kerede sadece tek bir tüy alabildiğiniz için zaman alıcı bir yöntem olabilir. Epilatör diye adlandırılan cihazlar, bir kerede çok fazla tüy alabilirler.

Dezavantajları: Tüy alma canınızı yakabilir. Eğer kıl derinin altında bir yerde kırılırsa, kişide çıkmamış tüy meydana gelebilir. Kıl alma işleminden sonra, tüy folikülü şiştiği ve tahriş olduğu için geçici kırmızı şişlikler fark edebilirsiniz. Epilatörler, bir çekişte bir tutam tüy aldıkları için ve kesin kontrol sağlamadıkları için, kaş almada iyi bir yöntem olmayabilir.

Öneriler: Enfeksiyon riskini azaltmak için, cımbızlarınızı veya tüy alma cihazlarınızı alkolle ovalayarak steril olduğundan emin olun.

Depilatörler

Nasıl yapılır: Bir depilatör, tüyü derinin yüzeyinden alan bir sıvı veya kremdir. Tüyün protein yapısına etki ederek çalışırlar, böylece tüyün çıkar ve yıkanabilir veya silinerek temizlenebilir.

Ne kadar sürer: Birkaç günden iki haftaya kadar

Avantajları: Depilatörler, hemen işe yararlar, eczanelerde, süper marketlerde kolaylıkla bulunabilir ve ucuzdur. En iyi bacak, koltukaltı ve bikini bölgesinde etkilidir ve yüz ve gıdık için özel formülleri kullanılabilir.

Dezavantajları: Depilatörlere başvurmak kirli bir işlem olabilir ve çoğu insan kokusunu sevmeyebilir. Hassas bir cildiniz varsa, kaşıntı ve yanmaya neden olabilecek depilatör içindeki kimyasallara alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Depilatörler kalın tüyü olan insanlarda çok etkili olmayabilir.

Öneriler: Ürün kullanım talimatlarını dikkatlice okuyun ve en iyi sonucu elde etmek için sadece önerilen zaman kadar uyguladığınızdan emin olun. Cinsel organ çevresinde bir depilatörü uygulamadan önce, “bikini” veya genital bölge için uygun olduğunu onaylayan ürün etiketini okuyun.

Ağda Yapma

Nasıl yapılır: Yapışkan bir ağda, istenmeyen tüylerin çıktığı alana sürülür. Bir kumaş parçası ağda üzerine sürülür ve beraberinde ölü deri hücrelerini ve kıl köklerini de çıkararak hemen çekilir. Ağda sıcak veya soğuk uygulanabilir. Ağda bir salonda veya evde uygulanabilir.

Ne kadar sürer: 3-6 hafta

Avantajları: Ağda, uygulanan alanı pürüzsüz bırakır ve etkisi uzun sürer. Ağda araçları, eczanelerde ve süper marketlerde bulunabilir. Tüyün yeniden çıkışı, tıraş etme gibi kıl alma yöntemlerden sonra olduğundan daha ince görünür ve daha az fark edilir.

Dezavantajları: Birçok insan, ağda yönteminin en büyük engeli rahatsızlıktır: Tedavi tüylerin köklerinden çıkarmayla gerçekleştiği için, tüy çıkarken acı verebilir, neyse ki bu bölüm hızlı gerçekleşir. İnsanlar geçici kızarıklık, yanma ve ağda sonrası şişlikler fark edebilirler.

Profesyonel ağda yapma, diğer tüy alma yöntemlerinden daha pahalıdır. Ama profesyonellerin nasıl yaptığını izlemek için ilk ağda tedavisini bir salonda yaptırmak yardımcı olabilir (çünkü ağda maddeleri, kadın ve erkeğin vücudunun her tarafına uygulanır, utanmak için bir neden yoktur).

Tretinoin ve izotertinoin gibi akne ilaçları kullanan gençler, bu ilaçlar cildi daha hassas hale getirdikleri için ağda yaptırmak istemeyebilirler. Güneş yanıklarından oluşan benleri olan ve ciltleri tahriş olmuş insanlar, ağda yapma yönteminden kaçınmalıdırlar.

Öneriler: Ağda yönteminin işe yaraması için, tüy en az 6 mm uzunluğunda olmalıdır. Bu nedenle ağda yapmadan önce tıraş etmeyi durdurun. Ağda en iyi bacaklarda, bikini bölgesinde ve kaşlarda etkilidir. 

Elektroliz

Nasıl yapılır: Birçok randevudan sonra, profesyonel bir elektrolog foliküle bir sonda yerleştirir ve kıl köküne, onu yok ederek elektrik akımı gönderir. Üst dudak gibi küçük bir alan, 4-10 saat alabilir ve bikini bölgesi gibi geniş bir alan 8-16 saat alabilir.

Ne kadar sürer: Kalıcı olması amaçlanır, ama bazı kişilerde tüyler tekrar çıkabilir.

Avantajları: Bazı kişilerde tüylerin alınması kalıcı olabilir.

Dezavantajları: Elektroliz, zahmetlidir ve çok zaman alır bu nedenle sadece üst dudak, kaş ve koltukaltı gibi daha küçük yerlerde uygulanır. Birçok insan işlemi acılı bir işlem olarak tanımlar ve sıyrıklar, yara izleri ve yanma tedaviden sonra görülebilir. İğne ve diğer araçlar uygun bir şekilde sterilize edilmediğinde enfeksiyon riski olabilir.

Öneriler: Eğer bu yöntem ilginizi çekiyorsa doktorunuza başvurun. Size sadece o, uygun yeterlilik belgesi olan bir elektrolog önerebilir. 

Lazerli Tüy Alma

Nasıl yapılır: Bir lazer, deriden büyümeyi durduran tüy folikülüne yönlendirilir. Tüydeki melanin (renkli pigment) ışığı emdiği için tedavi, en çok açık tenli koyu kılları olan insanlarda tedaviyi daha etkili hale getirerek işe yarar.

Ne kadar sürer: Kalıcı olabilir ancak insanlar tedavinin devam edebilmesi için her 6 ayda bir tekrar gitmek zorunda kalırlar.

Avantajları: Bu tür bir tüy alma uzun sürelidir ve geniş alanlarda aynı zamanda tedavi edilebilir.

Dezavantajları: Bir tedavi seansı $400 veya daha fazla tutabilir. Tedavinin yan etkileri yanma ve kızarıklık olabilir.

Öneriler: Tedaviden sonra buz torbası kullanmak yanmayı azaltabilir. Tedaviden önce güneşten korunmak tedavi sonuçlarını daha etkili hale getirebilir. 

Reçeteli Tedaviler

Bir krem, kadınlarda fasiyal tüy oluşumunu tedavi etmek için kullanılır. Krem, tüyler yumuşak ve ince, velus gibi oluncaya kadar, günde iki defa kullanılır. Yan etkileri, deri tahrişi ve aknedir. Tüy oluşumu ve alınmasıyla ilgileniyorsanız doktorunuza veya bir dermatologa başvurun.

Antiandrojen ilaçlar, doktorların kadınlarda istenmeyen tüylerin görünüşünü azaltmak için yazdıkları bir diğer ilaçtır. Androjen hormonları istenmeyen bölgelerde tüy oluşumundan sorumlu olduğu için, bu ilaçlar androjen üretimini durdurarak tüy oluşumunu azaltırlar. Doktorlar genellikle, bu ilaçların etkisini artırmak, gebeliği önlemek (çünkü antiandrojenler fetus oluşumuna zarar verebilirler) ve ihtiyacı olan kızlarda menstrual döngüyü düzenlemeye yardımcı olduğu için bu ilaçlarla uyumlu ilaçlar verirler.

Vücut tüylerini azaltmak, kişisel bir tercihtir. Tüylerden kurtulmak bir kişiyi sağlıklı yapmaz ve eğer bunu yapmak istemiyorsanız yapmak için üzerinizde baskı hissetmeyin. Bazı kültürlerde vücut tüyü doğal ve güzel karşılanır bu nedenle sizin için iyi olanı yapın. 

  • Tüy alma
  • kıl alma
  • istemeyen tüyler
  • epilasyon
  • epilasyon yöntemleri