Günlük uykusuzluklarda, yani haftada bir ya da ayda bir ortaya çıkan uykusuzluklarda, kişinin genellikle günlük stresleri ya da beyin yorgunluğu nedeniyle uykuya dalmakta zorlanması söz konusu olmaktadır. 

Böylesi durumlarda daha çok kişiyi rahatlatacak bitkisel çaylardan yararlanmak ya da yatakta kalmamak, kalkıp başka işlerle uğraşmak ve uyku geldiğinde yeniden yatağa girilerek uyumak en doğru tutum olacaktır. 

Uykusuzluk önemli bir sorundur 

Uykusuzluk bazı insanlarda bir kabus halini alabilir. Çünkü ertesi gün çalışmak zorunda olduğu için o geceyi uyuyarak geçirmesi gerekir. Bu yüzden doktor reçetesi olmadan uyku ilacına başvuran birçok insan vardır. 

Ancak bu tür ilaçların kullanılması çok sağlıklı değildir. Çünkü bu tür ilaçları bir kere kullanmaya başladıktan sonra, ertesi gün bu ihtiyaç artarak ortaya çıkabilir. Eğer uygun bir ilaç kullanılmazsa, ertesi gün sersemlemiş olarak kalkılır. 

Bu yüzden gün içinde kişide uyku hali yaratabilecek, araba kullananların dikkatlerini bozabilecek durumlar meydana gelebilir. Dolayısıyla, en az 3 ay süren ve devam eden kronik uykusuzluk hallerinde uyku hapları kullanılmalı, bunun dışında uyku ilaçlarına fazla başvurulmamalıdır. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba,yaklaşık 1 yıl qalirista kullandım hapı bıraktım fakat 2 aya yakın zaman geçti halen adet olamadım ne kullanmam gerekli.teşekkürler.... devamı