Uykusuzluk tanımı, uykuyu dalmanın güç olması, uykuyu sürdürmenin güç olması ya da sabahları erken uyanıp yeniden uykuya dalamama şeklindedir. Uyku ilaçları da, kişinin çektiği uykusuzluğa uygun olarak reçete edilir.

Reçetesiz satılan uyku ilaçları da vardır. Bunlar daha çok bitkisel kökenli uyku ilaçlarıdır. Fakat eğer uykusuzluk kronik bir sorun haline gelmişse, doktor kontrolü altında ve reçeteli ilaçlarla tedavi görmek gerekir.

İyi bir uyku ilacında olması gereken özelliklerden ilki uykuya dalmayı kolaylaştırmasıdır. İkincisi ise uykunun bölünmeden sabaha kadar sürmesini sağlamasıdır. Üçüncü özellik ise, kişilerin sabah uyandıkları zaman sersem ve uyku ilacının etkisi altında olmamalarıdır.

Bu sorun için kullanılan antidepresanlarda ve şizofreni için kullanılan ilaçlarda, sabahları sersemlik yapan etki çok yoğun olarak bulunur. Dolayısıyla bu tür ilaçlardan mümkün olduğu kadar uzak durmakta fayda vardır.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

mrb hocam bende turner sendromu var bu yüzden kemik erimem var hangi egzersizleri önerirsiniz plates yapsam işe yarar mı durdurabilir miyim... devamı