Mekanizması tam olarak belli olmamakla birlikte, beyinde davranışların kontrolünde önemli bir rol oynayan ve dopamin adı verilen bir maddeyle ilişki olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.
 
Bruksizm her yaşta ortaya çıkabilir. Çocukluk ya da ergenlik yaşlarında diş gıcırdatma ya da diş sıkma olmayan kişilerde, erişkin yaşlarda bruksizm başlayabilir. Özellikle aşırı stresli ortamlarda bulunan kişilerde diş gıcırdatma şeklinde olmasa da diş sıkma tarzında bruksizm tabloları görülebilir.
 
Bruksizmin ortaya çıkması için mutlaka stres şart değildir. Yetişkin çağlarda stresin ortaya çıkardığı diş sıkma ya da diş gıcırdatma vakaları olabilmekle birlikte, çocukluk çağlarında görülen bruksizm tablolarında, bunun genetik özellik gösteren bir tablo olduğu düşünülmektedir.
 
Annede babasında uykuda konuşma, yürüme, gezme ya da gece terörü olan çocuklarda uykuda diş gıcırdatma, uykuda konuşma gibi tablolar sıklıkla görülebilmektedir. 

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı