Diş lekelerini temizletmek, dişe zarar veren bir yöntem değildir. Fakat insanların evde, özellikle de diş taşlarının üzerinde oluşan lekeleri toplu iğne gibi sert cisimlerle temizlemeye çalışması, diş minesinin zarar görmesine neden olurlar.

Bu gibi uygulamalar sonucu minenin çizilmesi, orada daha hızlı plak, diş taşı ve lekelenme oluşmasına neden olur. Bu lekeleri evde temizlemek mümkün değildir. Leke bir kez oluştuktan sonra, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın, oradan çıkarılması mümkün değildir. Bu lekeleri kazımak mineye zarar vermenin yanı sıra, bir takım hassasiyetlerin oluşmasına da yol açacağı için, sonunda diş hekimine başvurmayı gerektirir.

Özellikle çok fazla sigara, çay ve kahve tüketen kişilerde çok sık diş temizletme eğilimi vardır. Oysa bu işin doğrusu, dişleri en erken 6 ayda bir ve mümkünse yılda bir kez temizletmektir. Çok sık, ayda bir ya da 3 ayda bir diş temizletmek dişin minesinin aşınmasına neden olacağı için, doğru bir tutum değildir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı