Gevşek veya aşırı esnemiş bir vajina doğum, aşırı kilo, kabızlık, yaşlanma veya kas yıpranmasının istenmeyen bir sonucu olabilir.

Kaslar gevşektir ve çok az gücü, darlığı ve kontrolü vardır. Vajinanın iç ve dış çeperleri genişlemiştir. Perineum kasları da zayıftır ve iyi desteklenmez. Bu şartlar altında, vajina artık en iyi fiziksel durumunda değildir. Bu, cinsel ilişkide azaltmaya neden olabilir.

Bilimsel ve tıbbi makaleye göre, cinsen cinsel haz cinsel ilişki sırasında sürtünmeden elde edilir. Ama bu, cinsel işlev bozukluğu, ilgi veya uyarım kaybı veya frijidite için bir çözüm değildir. Azalan cinsel sürtünmenin yanı sıra hastalar, estetik yönlerle birleşince özgüveni bariz biçimde etkileyebilen vajinal şişkinlikten de şikayet ederler.

Vajinayı daraltmak vajinal kas tonusuyla gücünü etkin biçimde kuvvetlendirir ve kontrolü geri kazanmayı sağlayabilir.

Bu, vajinanın iç ve dış çeperlerini belirgin biçimde azaltacaktır (vajinayı daraltacaktır), ayrıca pelvik tabanı takviye edip kuvvetlendirecektir.

Vajina herhangi bir sebeple en iyi fiziksel durumunda olmadığında kadınlarda cinsel hazzı artırmak için tasarlanan birçok işlem vardır. İşaretlerle belirtilerin dikkatle incelenmesi ve ayrıntılı bir klinik muayene cerrahi kararın öncesinde gelir. Ameliyata girişmeden önce var olan vajinal hastalık veya enfeksiyonlar teşhis ve tedavi edilir.

Alternatif olarak Kegel egzersizleri, tıbbi terapiler ve psikolojik danışmanlık da hesaba katılacaktır. İdrar yolu belirtileri, örneğin idrar tutamama varsa mesane kaldırma da yapılabilir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Merhaba. Hocam sevglim vajinama surtundukten snra hemen gobegime boşaldı daha sonra onu silmeden dusa girdm yikadim sizce vajinama kacmismidir yardimc... devamı