Çeşitli cerrahi teknikler kullanılarak himen, himen halkası onarılabilir. Bazı kültürlerdeki kadın genital organının bozulmasının aksine, himen onarımı bir ritüel değil durumdur. Sembolik önemi kızın toplumdaki sosyal kategorisiyle ilişkilidir: Kız, cinsiyet ayrımı gözetilmeyen varlıktan cinsiyet ayrımı gözetilen bir varlığa dönüşür. Buna katılmama kız ve ailesi için birçok sonuç getirebilir.

Gebelik sırasında embriyonun 7 ile 12. haftaları arasında, fetüsün cinsiyeti belirlenir. Bir erkekte, genital duvarlar birleşir ve erbezini oluşturur; bir kadında labia minora ve majora (iç ve dış vajina dudakları) meydana gelir. Ortada kalan ağızdaki mokuza kıvrımı himendir. Yaşa da bağlı olan himenin şekli ve ağzı çok çeşitlilik gösterir.

Cinsel olarak aktif kadınlarda, himenin kalıntıları "carunculae myrtiformis” olarak tanımlanır.

Bazı ilginç gerçekler

  • Himenin %99,9’u embriyoda oluşur: Bu, 1000 kadından 1’inin himen olmadan doğduğu anlamına gelir.
  • Kadınların %44’ünde ilk vajina girişi sırasında kan kaybı olmaz.
  • Toplumda bekarete verilen önemin artışıyla himeni onarmak için operasyonlara da talep artar.
  • Araştırmalar gösteriyor ki Akdeniz ülkeleri (gelecekteki) eşlerinin evlendiklerinde bakire olmasına kayda değer önem veriyor.
  • Kızların %40’ı bunun sadece kadın cinsiyetinde geçerli olmasının adaletsiz olduğunu düşünüyor.
  • %25’i düzenli bir ilişkide evlilikten önce cinsel ilişkiye izin veriyor.
  • %89’u, ya anne babalarının onuru için ya da ceza veya geri çevrilme korkusundan dolayı düğün gecelerinde "kanamak” istiyorlar.
  • 50’si kendi kızlarının geleneğe saygı duymasını istiyor.

Restorasyon

Rekonstrüksiyonun hem anatomiye uygunluğu hem de bunu gerektiren kültürlere saygıyı gözetmesi gerekir.

Bekaret durumunun kişi, partneri, ailesi ve partnerinin ailesi için ne anlama geldiği açık olmalı. Partnerin de mümkün olduğunca konudan haberdar olması gerekir. Her iki cinsiyetin de eşitliğinin hesaba katılması, fiziksel ve psikolojik zararın önlenmesi önemlidir. Himen hakkında bireysel düzeyde bilgi sağlanabilir.

Himenin yeniden yapılması ancak danışmadan sonra başka çözüm olmadığına karar kılınırsa gerçekleştirilir.

Kızlık zarı dikimi, ayakta tedavi bazında, lokal anestezi veya damar içi sakinleştirici altında gerçekleştirilir.

Operasyon

Basit onarım

Himeni onarmak yırtığı kapatarak kalıntıları birleştirmeyi kapsa ve düğün tarihine mümkün olduğunca yakın yapılır. Düğünden üç ila yedi gün öncesine yapılması gereken basit bir işlemdir. Bu işlem lokal anestezi altında çok iyi tolere edilir.

Alloplant

Yırtık boyunca biyomateryal konulabilir. Bu da geçici bir önlemdir ve düğünden kısa süre önce yürütülmelidir.

Vajinoplasti

Bu, vajina zarına kesinin yapıldığı ve iki tarafın çekilip birbirine dikildiği "daha büyük bir operasyon”dur. Bunun düğün gecesinden uzun zaman önce yapılması gerekir ki iyileşmeye zaman olsun. Bu işlem damar içi sakinleştirici ve ayakta hasta olarak yürütülür. Bu operasyon bir iki saat arasında sürer ve hasta ertesi gün işe dönebilir. Çözünebilir dikişler kullanılır.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

merhaba sayın hocam ben 28 yaşında bekarım histeroskopi operatif myom ameliyatı oldum ve ameliyat olmadan önce dokturlar bana kızlık zarımın kesinlik... devamı