Varikosel testislerdeki toplardamarların genişlemesidir. Bu durum bacaklarda veya vücudun başka bölgelerinde görüldüğünde varis adını alırken, testislerde görüldüğünde varikosel denmektedir. Ortaya çıkış süreci, variste olduğu gibi damarların genişleyip, kirli kanın kalbe doğru geri gönderilememesidir. 
Varikosel düşük sayıda sperm üretiminin ve kötü sperm kalitesinin sık görülen bir nedenidir. Bunlar kısırlığa yol açabilirler. Fakat tüm varikosel vakaları sperm üretimini etkilemez. Ergenlikte ortaya çıktığında yumurtanın gelişmesini, daha ileri yaşlarda görülürse yumurtanın yapısını ve boyutunu etkileyebilir. Varikosel vakalarının %85’i sol testiste, %15’i ise iki testiste birden görülür. 
Varikoselin sebebi tam olarak bilinmemektedir ancak genel olarak damarların içindeki kapakçıklar kanın düzgün akışını sağlayamadığında ortaya çıktığı düşünülür. Bunun sebebiyle biriken kan damarlarda genişlemeye sebep olur. Varikosel riskini belirgin şekilde artıran faktörler yoktur ancak bazı araştırmalar aşırı kilolu olmanın negatif etki yapabileceğini göstermiştir. 
Varikosel elle tespit edilebilir ve tedavisi kolaydır. Ağrı veya kısırlık gibi belirtilere sebep oluyorsa cerrahi prosedür ile düzeltilir. Genellikle mikrocerrahi yöntemi uygulanmakta ve başarı oranı %100’e yakın görülmektedir. Bu tedaviden sonra nüksetmez ancak eğer ameliyat doğru yapılmazsa yeniden bir uygulama yaparak tamamlanması gerekebilir. 

İLGİLİ MAKALE

Varikoselin tedavisi

Op. Dr. Kamil Değer DEVECİOĞLU

Merhaba hocam benim kardesim 19yasinda varikosel teshisi konuldu nasil bir yol izlememizi tavsiye ediyorum edersiniz... devamı