Cildin çok yağlı olup aşırı parlaması birçok kişi için kabus gibidir.

Yağlı cilt, aşırı sebum üretiminden kaynaklanır. Tıkanmış gözeneklere, akneye ve diğer sorunlara neden olan kir ve diğer maddeler, yağlı ciltte aşırı derecede birikir.

Parlayan bir ciltle neden bu kadar çok sayıda kişinin mücadele ettiğini anlamak için, önce bunun sebeplerini bilmek gerekir:

  • Yaz mevsimi ve sıcak havanın yanı sıra yüksek nem seviyeleri ciltte sebum üretimini artıran ve dolayısıyla cildin yağlı görünmesine yol açan önemli bir faktördür.
  • İlaçlar ve doğum kontrol hapları, bazen, hormonlar üzerindeki etkileri nedeniyle ciltteki dengesizlikleri artırabilir. Hormonlar, cildin görünümünün yanı sıra ne kadar yağlı olduğunu da kontrol eder. Bu yüzden gençlerin yağlı ciltli olma ihtimali daha fazladır. Menopoz dönemindeki kadınlardaysa cilt kuruma eğilimindedir.
  • Kalıtım, cilt tipi bakımından önemli bir faktördür. Bu yüzden eğer annenizin cildi yağlıysa, sizin cildinizin de yağlı olma ihtimali çok yüksektir.
  • Çikolata ve yağlı besinlerin yağlı cilde neden olduğu konusu belirsizliğini korusa da, bazı besinsel eksikliklerin yağlı cilde neden olabileceği doğrudur.
İLGİLİ MAKALE

Karma Cilt

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Doktor bey merhabalar annemin mamografi sonucunu değerlendirebilirsiniz yas:54 her iki meme parankimi üst dış katralarda izlenen az miktardaki parank... devamı