Doğal Maske Tarifleri

Akne ve sivilce oluşumuna meyilli olan yağlı bir cilt düzenli bakım ister. Bu yüzden günlük temizlik ritüelinin yanı sıra maskelerle ve nemlendiricilerle de cildi arındırmak ve beslemek gerekmektedir. Cilt sorunlarının daha sık görüldüğü yağlı ciltler kırışıklık oluşumuna karşı dirençlidir bu açıdan da diğer cilt tiplerine oranla aslında büyük bir avantaja sahiptir. Bu avantajı herhangi bir cilt problemi olmaksızın korumak için evde son derece pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz doğal maske tariflerimizi deneyin.

Bal Maskesi

İki kaşık yoğurt, üç kaşık bal ve bir miktar yulaf ununu karıştırın. Bu karışım sayesinde cildinizdeki siyah noktalar kaybolur ve eskisinden çok daha parlak bir görünüme kavuşur. 

Domates Maskesi

İçeriğindeki demir, potasyum, kalsiyum mineralleri ve A,B,C vitaminleri içeren domates cilt için oldukça faydalı bir besindir. Püre haline getirerek yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Duruladıktan sonra cildinizdeki etkisini hissedeceksiniz.

Salatalık Maskesi

İki adet salatalık ve bir kaşık light yoğurt ile hazırlayacağınız maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletin. Bu maske cildinizdeki gereksiz yağı temizler ve aknelerden arındırır.

Elma Maskesi

İçeriğindeki asit cilt yüzeyinde biriken kirli tabakayı temizler ve sivilceleri ortadan kaldırır. Bir adet yeşil elma ve bir yemek kaşığı bal ile hazırlayacağınız bu maske için elmayı ikiye bölüp püre haline getirin daha sonra balla karıştırın. Karışımı 10 dakika buzdolabında beklettikten sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra cildinizi durulayın.

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Doktor bey merhabalar annemin mamografi sonucunu değerlendirebilirsiniz yas:54 her iki meme parankimi üst dış katralarda izlenen az miktardaki parank... devamı