Saç Neden Dökülür?

Gün içerisinde 50-100 adet saç teli kaybının normal olduğunu söyleyen saç uzmanları ve doktorlar daha fazla dökülmelerin kontrol altına alınması gerektiğini vurgulamaktadırlar. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilen saç dökülmeleri psikolojik, genetik, düzensiz beslenme ve yaş gibi faktörlerle ortaya çıkabilir. Kadınlar için oldukça önem taşıyan sağlıklı ve hacimli saçların zayıflayarak dökülmesine neden olan başlıca etmenleri araştırdık. İşte sizler için derlediğimiz saç dökülmelerine yol açan sebepler;

Travmatik Bir Olay

Başınızdan yakın zamanda bir kaza geçtiyse, mühim bir hastalığa yakalandıysanız veya kapsamlı bir operasyon geçirdiyseniz saç dökülmeleri meydana gelebilir. Bu süreçte hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendinizi güçsüz hissedeceğiniz için saçlarınızın da eski kalitesini yitirip zayıflaması kaçınılmazdır.

Doğum Yapmak

Hamilelik sürecinde değişen hormon seviyesi doğum yaptıktan sonra düşen değerlere adapte olmaya çalışırken kadınlar sıklıkla saç dökülmelerinden yakınır. Hamilelikle gelen gür saçlar kilo kaybı ve azalan iştahla güç kaybeder ve dökülmeler görülür.

Protein Eksikliği

Saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri düzensiz ve yetersiz beslenmedir. Saçların uzamasında etkili olan hayvansal ve bitkisel proteinleri gün içerisinde öğünlerinizden eksik etmemelisiniz.

Genetik Faktör

Ailede saç kayıpları ve belirli yaşlarda oluşan seyrelmeler kadınları erkeklere oranla daha az etkiler fakat yine de saç kayıplarının başlıca nedenleri arasında genetik faktör yer almaktadır. 

Duygusal Problemler

Psikolojik olarak kötü bir dönemden geçiyorsanız saçlarınız da bu durumdan etkilenir.  Sevdiğiniz birinin vefatı, boşanma süreci veya sevgilinizden ayrılmanız gibi sizleri duygusal olarak etkileyecek olaylar saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır.

Anemi

Kansızlık saç dökülmesinde oldukça önemli bir sebeptir. Vücutta yetersiz olan demir iştahsızlık, deride solukluk, halsizlik ve saç dökülmeleri gibi birçok probleme neden olur.

Tiroid Rahatsızlıkları

Tiroid vücuttaki kılların ve saç tellerinin uzaması için kanda yeterli miktarda tiroid hormonu bulunması gerekmektedir bu nedenle düzensiz çalışan tiroid bezleri saç kayıplarına sebebiyet verir.

Mantar Hastalıkları

Saç diplerinde meydana gelen mantarlar kabuklanma yaparak kaşıntı, deride kızarıklık ve şişlik oluşumuna neden olabilir. Mantar oluşan bölgelerde de saç dökülmeleri meydana gelir. 

Kanser Tedavileri

Kanser teşhis edildikten sonra seviyesine ve türüne göre çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Genel olarak cerrahi müdahale öncesi kemoterapi uygulanır ve bu yöntemde yer alan ağır ilaçlar kanserli hücrelerle savaşırken kıl köklerine de zarar verir.

Saç Koparma Hastalığı

Temelinde psikolojik rahatsızlıkların yatması nedeniyle bir psikologa danışılması gereken saç koparma hastalığı çocuk yaşlarda başlarken erişkinlik döneminde de görülebilir. Saç koparma hastalığı olan insanlarda bölgesel olarak saç kayıpları görülmektedir.

Uzm. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale

merhabalar. Ben 25 yaşında bir bayanım, saçlarım çok döküldüğü için her ay düzenli tiroit hormonlarıma baktırıyorum.TSH düzeyim her ay farklı geliyor.... devamı