İyi bir cilt bakımı temel olarak dengeli beslenme ve düzenli egzersizle başlar. Bol su tüketmek de faydalıdır.

Besin piramidi hangi besin grubundan ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve tüketilmemesi gereken besinleri gösteren yararlı bir kılavuzdur. Örneğin, günde beş kez meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Yaşlanma belirtilerine karşı savaşmada meyve ve sebze tüketimi büyük önem taşır.

Sağlığımız için faydalı olan besinlerin tümünü yalnızca tükettiğimiz gıdalardan almamız mümkün değildir. Bu nedenle piyasada bolca bulunan takviyeleri kullanmamız gerekebilir.

Aldığınız çeşitli vitamin ve diğer besinlerin formülü ne olursa olsun muhakkak antioksidan da içersin. Antioksidanlar hücrelerin yenilenmesini, bununla birlikte dengeyi de sağlar.

Özellikle yaşlı erkek ve kadınların dikkat etmesi gereken bir diğer bileşen, vücut için gerekli olan PH seviyesinin sağlanmasına yardımcı alfa hidroksil asittir.

Besin takviyesi üreticilerinin çoğu, farklı yaş gruplarına ve daha özel ek besinlere ihtiyaç duyan kişilere örneğin hamile bayanlara yönelik ürün çeşitliliği sunar.

İlaç firmaları çok iyi araştırma yapar; her yıl bu araştırma süreci için milyonlarca dolar harcar. Bu nedenle genel nüfusun her kesiminin ihtiyaçlarını tam olarak bilirler.

Günlük beslenmeniz için kullanacağınız bilinen en iyi takviyeler A’dan E’ye kadar olan bütün vitaminlerdir. Ama bu vitaminler çok miktarda alındığında tümünün emilmesi mümkün değildir. Bu sebeple sadece takviye olarak alınmalıdırlar.

Eğer emin değilseniz, size almanız gereken en iyi önlemi tavsiye edecek bir diyetisyene ya da doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Daha uzun süre genç görünebilmek için kırışıklıklar ve ince çizgileri önleyen üreme hücrelerinin uyarılması (harekete geçirilmesi) gerekir. Bağışıklık sistemi gibi metabolizma hızınızın da düzenli artması gerekir. Vücudunuza bakmanız cildinize bakmanız demektir. Sonuç olarak hastalandığınızda ilk zarar gören çoğunlukla cildinizdir.

Vücut için gerekli besinleri sağlayan bazı yiyeceklerin tadının pek hoş olmadığı bilinen bir gerçek. Yeşil sebzeleri, yağlı balığı herkes sevmez. İşte takviyeler sevilmeyen bu besinlerin yerine kullanılır.

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

merhaba doktar bey bebeğim 5 aylık ek bir besin olarak hiç bir besin yemiyor ne yapmam gereklidir acaba.?... devamı