Bunun nasıl mümkün olduğunu mu merak ediyorsunuz? Yaşlanma doğal bir süreçtir ve hiç kimse bunu durduramaz.

Ama, bu süreci tamamen durdurmadan kontrol altına almak için elbette birşeyler yapılabilir. Yani yaşlanma süreci yavaşlatılabilir ya da çeşitli şekillerde gizlenebilir. Bu süreçte bilimin faydalı olduğu görülmüştür.

Birçok araştırma ve deneyden sonra, çok sayıda yaşlanma karşıtı cilt bakımı ürünü ve tedavisi ortaya çıkmıştır. Bunlar yaşlanma sürecini kontrol altına almaktadır.

Yaşlanma sürecinin başlamasında, menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda görülen östrojen eksikliği yaygın ve önemli bir faktör olabilir.

Cildin içeriden yaşlanmasında çoğunlukla hormonların önemli olduğu düşünülmüştür, ama hormonların rolü tam olarak belirlenmemiştir.

Vücudun, kişiyi en çok yansıtan ve en dikkat çekici bölümü cilttir. Cilt, kişinin kendine saygısını, dış görünüşünü ve cazibesini yansıtır. Bir başka deyişle, cilt, insanın kişiliğini başkalarına ve dünyaya gösteren unsurdur. Yüz derisi, vücudun diğer bölgeleri gibi, hatta çok daha fazla bakım ve özen ister. Cildinizin sağlıklı, çekici ve genç kalmasını sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şey, etkili bir yaşlanma karşıtı cilt bakımı tedavi planı uygulamaktır.

Bu tedavi planının uzun ve pahalı olması ya da zaman alması gerekmez. Temel bir yaşlanma karşıtı tedavide, peeling etkili bir temizleyici, antioksidan vitamin içeren bir nemlendirici ve cilt rengini açan bir ürün bulunmalıdır.

İyi bir tedavi planı, yaşlanmakta olan cildin görünümünde çok büyük bir fark yaratabilir. Güzel, ışıltılı ve sağlıklı bir cilt içsel sağlığınızı yansıtır. Güzel görünmeyi ve kendini iyi hissetmeyi istemek kadınların ortak özelliğidir. Bu arzu bazı yollarla gerçekleştirilebilir. Güzellik ürünleri, makyaj, iyi bir diyet ve yaşlanma karşıtı tedavi gibi tüm bu faktörler temiz, göz alıcı, canlı ve sağlıklı bir cilt yaratabilir.

İlk olarak peeling etkili bir yüz temizleyicisiyle başlayalım. Bu, yaşlanma karşıtı cilt bakım tedavisinde çok gerekli bir üründür. Bu ürün, ölü cilt hücrelerinin atılmasını sağlar. Ölü hücreler, cilt yüzeyinden atıldıktan sonra canlı, parlak, ışıltılı ve genç bir cilt ortaya çıkar.

Peeling’in iyi bir cilt temizleyicisi olduğu kanıtlanmıştır. Düzenli aralıklarla yapılan peeling, yaşlanmakta olan cildin görüntüsünü büyük ölçüde düzeltebilir. Daha iyi bir sonuç için haftada en az bir kez peeling yapmaya çalışın.

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı tedavisinde ikinci önemli şey, cilt rengini açan bir üründür. Bu, cildin pürüzsüz olmasını sağlar, renk değişikliklerini ve lekeleri ortadan kaldırır. Bu ürün ayrıca yaşlanan cildin duru ve parlak olmasını da sağlar.

C vitamini içeren bir cilt kremi kullanabilirsiniz. Bu, cildin yaşlanmasıyla ilgili olan hiperpigmentasyonu azaltmaya ve cilt rengini eşitlemeye yardımcı olur. C vitamini, melanositlerin melanin üretimini azaltarak derideki hiperpigmentasyonu hafifletir.

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı tedavisi görürken iyi planlanmış bir diyet uygulamaya devam edin. Bu, olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Bu konuda daha fazla öneriye ihtiyacınız varsa, bir cilt uzmanına danışın.

Dr. Emel GÖKMEN

Değerli hocam ben 17-18 yaşındayım. Ciddi bir unutkanlığım var bu rahatsızlığa sebep olan bir kaç şeyi tahmin edebiliyorum. Bununla nasıl mücadele etm... devamı