Yeni doğan bebeklere kıyafet alırken, özellikle kumaşlarının pamuklu koton olmasına dikkat edilmelidir. Bebeklere daha çok badi tarzı giysiler alınabilir. Bebek yeni doğduğunda henüz göbek kordonu düşmediği için, aileler badi giydirmekte tereddüt edebilirler. Ancak göbek kordonu pansumanı yapıldıktan sonra, pamuklu oldukları için badi giydirmenin herhangi bir zararı olmaz. Ama yine de içi rahat etmeyen aileler, bebeklerine altı olmayan tişört tarzı badiler giydirebilirler.

Bu badilerin üzerine, kullanımı rahat olan, baştan aşağıya kadar çıt çıtları bulunan ayakla tulumlar tercih edilmelidir. Çünkü bu dönemde bebekler çok sık kusarlar, altlarını ıslatırlar ve emzirilirler. Bu nedenle rahatça çıkarılabilir kıyafetler giydirmek gerekir. Bunların içine, pamuklu bebek çorapları giydirilir. Çorapların özellikle lastikli kısımlarına çok dikkat edilmelidir. Çünkü bu lastikler bazen iz bırakacak kadar sıkı olabilmektedir. Sırf sıkı lastikler yüzünden bebekler ağlayabilmektedir. İlk dönemlerde bebeğin başına da penye bir bere takılabilir.

Bebekler yüzlerinin kapatılmasından hoşlanmazlar. Ama bere kullanmakta fayda vardır. Bebekler için örülen yün hırka ve kazaklar ilk günlerde çok fazla tercih edilmemelidir. Çünkü bebeğin alerjisi olup olmadığı bilinmediği için, bu kıyafetler onları rahatsız edebilir. Bu nedenle bebeğe daha çok penye kıyafetler giydirmekte fayda vardır.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

mrb hocam benim 6 aylık bir oğlum var.suan cerrahpaşaya gidip gelmekteyiz doğuştan duymadığının bilgisi verildi testlerden geçemiyoruz.siz yeni doğan ... devamı