Yeni doğan sünnetinin bir takım avantajları vardır. Bunlardan ilki, genel anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan yapılabilmesidir. Çünkü bebek çok hareketli olmayacağı, çok kıpırdamayacağı için cerrahi işlem rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Aslında bu sünnet anestezisiz yapılmaz. Bebeğin pipisi önce bir kremle lokal olarak uyuşturulur. Bunun ardından pipiye lokal anestezi yapılır. Çünkü bebekler anne karnından itibaren ağrı duymaya başlarlar. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin ağrı duymayacağı söylemi tümüyle yanlıştır. Bu yüzden sünnet etmeden önce lokal anestezi ile bebeğin pipisi uyuşturulur ve ondan sonra sünnet edilir.

Bu sünnetin avantajı, yeni doğan bebeğin hızlı iyileşmesidir. Bu süreç aynı zamanda vücudun hızla geliştiği bir süreç olduğu için, yara çabuk kapanır. Yeni doğan bebeğin 24 saat sonra sünnet olması halinde, anne daha hastanedeyken ve bebek gözetim altındayken gerçekleşmiş olur. Anne ve bebek taburcu edildikten sonra, bebek ilave bir bakıma ihtiyaç duymaz. Bu da anne için büyük kolaylıktır. Ayrıca bebek hiçbir şeyin farkında olmadığı için, sünnetin stresini yaşamaz.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

mrb hocam benim 6 aylık bir oğlum var.suan cerrahpaşaya gidip gelmekteyiz doğuştan duymadığının bilgisi verildi testlerden geçemiyoruz.siz yeni doğan ... devamı