Nerdeyse 30 Yaşındayım Niye Hala Aknelerim Var?

Kökeninde, yetişkin aknesine neden olan şey gençlerin aknesine neden olan şeyle aynıdır: Aşırı deri yağı ve bakteri. Hormonlarda hamilelik ve adet görme ile birlikte ortaya çıkan herhangi bir değişiklik de aşırı yağlanmayı tetikleyebilir.

Akne aile içinde yayılma eğilimindedir, yani eğer bir ebeveyniniz yetişkin aknesine sahipse siz de büyük risk altındasınız. İnsanlar 40’lı yaşlarında ve hatta daha sonraları da akne çıkarabilir.

Çok Fazla Yıkamama Rağmen Hala Siyah Noktalarım Var Neden?

Derinizi yıkamakla siyah nokta veya aknelerden kurtulamazsınız. Neden? Siyah noktalar deri yüzeyinin altında, sebum adı da verilen kısmen yağ dolu olan bir gözenek içerisinde hava ile temas etmek suretiyle oluşur. Gözenek tamamıyla tıkandığında ise beyaz uçlu bir sivilceniz olur.

Yüzünüzü günde yalnızca iki defa, hafif temizleyici ve ılık su –sıcak su değil- kullanarak yıkayın.

Doğum Kontrol Hapları Akne Nedeni Mi Yoksa Çözümü mü?

Doğum kontrol hapları bazı kadınların akneyi kontrol altına almasını sağlar. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar androjen hormonunun engellenmesine yardımcı olur. Androjen yağ bezelerinin aşırı çalışmasını sağlar. Ancak bütün akneler yüksek androjen seviyeleri nedeniyle oluşmaz. Gözeneklerdeki hızlı gelişen bakteriler de bazı aknelerin oluşumuna katkıda bulunur.

Aknelere Makyajım Neden Olabilir mi?

Evet. Gerçekte, yüzünüze sürdüğünüz her şey gözenekleri doldurma potansiyeline sahiptir. Yağ olmayan makyaj malzemeleri, güneş koruyucular ve diğer cilt ürünleri arayın. Komedojenik (gözenekleri tıkayan) ve aknejenik olmayan ürünler sivilceye meyilli ciltler için daha iyidir. Aynı zamanda, krem bazlı ürünler yerine toz kozmetikleri deneyebilirsiniz.

İşim Çok Stresli Bu da Akne İçin Bir Etken mi?

Stresin aknenin temel nedeni olduğu düşünülmemektedir. Daha ziyade akneniz stres seviyenizi artırabilir. Etkili akne tedavisi gerçek anlamda stresinizin azalmasına yardımcı olabilir.

Buna karşın, bazı insanlarda, stresin akneleri daha da kötüleştirdiği olur. Eğer stresin aknelerin çıkışını tetiklediğini düşünüyorsanız, birkaç rahatlama tekniği öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Çikolata Ve Akne Arasındaki Gerçek Nedir?

Çikolata, şeker ve yağlı besinler yemenin akneye neden olduğuna dair bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Buna karşın, bazı besinlerin akne çıkışını tetiklediğini görüyorsanız, bunlardan kaçının.

Şekerli ve yağlı besinler sağlığınızı, diyabet ve kalp hastalıklarına katkıda bulunarak başka şekillerde aksatırlar. Genel sağlığınızın iyileşmesi için taze besinler tüketin.

Derin Kist Aknesi Nedir?

Derin-kist aknesi ağrılı olabilir ve iyileşmeyebilir. Cilt yüzeyinin derinlerindeki foliküller dolar. Doktorunuz bu şiddetli akne türünü ağızdan alınan antibiyotiklerle kısa sürede iyileştirmeyi tercih edebilir. Kortikosteroidler iltihabın yatışmasını sağlayabilir. Retinoit içeren lokal kremler de yardımcı olabilir.

Lezyonları asla koparmamalı, kurcalamamalı ve patlatmamalısınız. Bu aknenin daha da kötüleşmesine ve yaraların oluşmasına neden yol açabilir.

Başka Ne Tür Akneler Var?

İki genel akne türü mevcuttur:

  • Komedonlar – Siyah noktalar ve beyaz noktalar.
  • İltilaplı lezyonlar -- kabarcıklar (sivilce), kabartılar, nodüller ve kistler.

Akneniz ve size özgü cilt yapınız için bir tedavi planı oluşturmak üzere bir dermatolog sizinle çalışabilir.

Aknem Anemiye Bağlı Olabilir mi?

Anemi, düşük demir oranı ve akne arasındaki bağlantı kanıtlanmış değildir. Yapılan az sayıdaki çalışma arada ufak bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Buna karşın, bilim adamları aneminin, aknenin gerçek sebebi olmadığına inanmaktadır. Bunun yerine, akne tedavisi için çok fazla çinko alınması anemiye neden olabilir. Çinkonun akneyi tedavi ettiğine dair bilimsel kanıtlar sınırlıdır.

Sonsuza Dek Akneye Mahkum muyum?

Aknenin yaşın ilerlemesiyle birlikte kendiliğinden geçtiği görülmüştür. Bir çalışmaya göre, akne 44 yaşından sonra akne daha az yaygın hale gelmektedir. Ve bazı kadınlar için, akne menopozla birlikte sona erer.

O zamana kadar, neyse ki, yetişkin aknesi için tedaviler mevcuttur. Çoğu insan pek çok ürünü birlikte kullanmanın en iyi çözüm olduğunu bulmuşlardır. Tedavi genellikle zaman alır -4 ila 12 hafta- ve sürdürülmesi gerekir.

Akneyi Tedavi Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Benzoyl peroksit, salisilik asit veya alfa hidroksi asidi içeren ilaçlı kremler denenecek ilk tedavi yöntemidir. Bunları reçeteli ya da reçetesiz olarak edinebilirsiniz. Retinoitler ayrıca- A vitamini bazlı kremler – saç foliküllerinin açılmasında da işe yararlar.

Doktorunuz yardımcı olabilecek daha güçlü kremler veya antibiyotikler, oral retinoitler, androjen önleyiciler ve düşük dozda doğum kontrol hapları gibi başka ilaçlar da yazabilir.

Akneyi Önlemenin En İyi Yolu Nedir?

İki basit strateji uygulayın:

İlkin, yüzünüze dokunmaktan kaçının. Yüzünüze dokunmak yağlılığı artırabilir, cildinizi tahriş edebilir ve bakterinin büyümesini teşvik edebilir. Bir “el sürmeme” politikası geliştirin.

İkinci olarak, yağlı saçları cildinizden uzak tutun. Yağsız saç ürünleri arayın. Yağlı saç bakım ürünleri yüzünüze bulaşabilir ve gözenekleri doldurur.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Boy uzatmak için yetişkin takviyesi var mıdır? Varsa nedir almak istiyorum boyumun kısalığı psikolojimi bozuyor artık hocam 20 yaşındayım 🥲 ... devamı