Diyetle birlikte spor yapmak şart değildir. Fakat kilo vermenin en sağlıklı yolu, diyetin yanı sıra egzersiz yapmaktır. Fakat çeşitli nedenlerle her bireyin spor yapması mümkün olamayabilmektedir. Bu nedenle, bir diyetisyen yardımıyla düzenlenmiş sağlıklı bir diyetle de kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermesi mümkündür.

Fakat kilonun korunabilmesi, sağlıklı ve zinde bir yaşam ve yaşam kalitesinin yüksek olabilmesi açısından spor yapmak şarttır. Aşırı kısıtlanmış bir diyetle birlikte aşırı yoğun bir spor önerilmez. Çünkü hem kalorisi aşırı kısıtlanmış bir diyet yapmak, hem de buna ilaveten aşırı yoğun egzersiz yapmak, kilo koruma sürecini oldukça zorlaştırabilir.

VİDEO:SANEM APA:http://www.hemensaglik.com/video/diyetisyenler/sanem_apa/beslenme-ve-egzersiz

Herkesin kendi yaşam koşullarına uygun bir spor dalı seçmesi ve buna uygun şekilde spor yapması daha uygun olacaktır. Hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de diğer sağlık otoritelerinin önerileri, kilo verirken düzenli bir diyetin yanı sıra düzenli bir egzersizin, en azından düzenli yürüyüşün yapılması şeklindedir. Bu nedenle, haftada en az 3 gün yapılacak yarım saatlik yürüyüşlerle diyetin desteklenmesi oldukça önemlidir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Mrb ben spora baslicam ve bazı korkularım var spor sırasında fazla agırlık kaldırırken veya zorlandgm da zarım patlarmı ?... devamı