Kilo vermek için kalori hesabı yapmak, tek başına doğru ve yeterli bir yöntem değildir. Çünkü kalori hesabı yapmak, iki yanlış sonuca neden olabilir. Bunlardan birincisi, tek tip bir beslenmeye başlamaktır. Örneğin sadece süt ürünleri tüketerek de kalori miktarı düşürülebilir. Fakat diğer besinlerden yetersiz beslenilmiş olur.

Yanı sıra sürekli kalori hesabı yapmak bir takıntıya dönüşebilir. Bu ise, kişinin sağlıklı beslenmesini engelleyen bir durum yaratabilir. Dolayısıyla sadece kalori hesabı yapmak, diyet yapmak, zayıflamak ve sağlıklı beslenmek için yeterli değildir. Çünkü besinlerin içinde sadece kalori bulunmaz. Aynı zamanda karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve posa bulunur. Bu gıdaların beslenmedeki yerlerini, derecelerini ve önemlerini iyi belirlemek gerekir.

Kişinin beslenmesinde düzenli olarak her gün yer alması gereken bazı besin grupları vardır. Bunlar süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, sebzeler meyveler ve tahıllardır. Sadece tahıllarla, sadece et türleriyle ya da sadece sebze türleriyle zayıflamak mümkün olsa bile sağlıklı olmayacaktır. Yanı sıra verilen kilolar çok kısa sürede ve fazlasıyla vücuda geri dönecektir.
Bu yüzden kalori hesabı yapmak yerine, sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmek çok daha kalıcı bir yöntem olacaktır.

Dyt. Gizem Şeber

Merhaba Gizem hanım ben biraz kiloluyum ve bu durumdan rahatsız oluyorum zayıflamam için ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.... devamı