10 Hafif Kokteyl Tarifi

Bahar aylarında yaza hazırlık amaçlı yapılan sıkı diyetlerinize gün içerisinde sadık kalıp, gece iradeyi zayıflatan yüksek kalorili kokteyllerle ihanet ediyorsanız daha fazla vicdan azabı duymanıza gerek yok zira sizler için 10 farklı düşük kalorili kokteyl tarifi hazırladık.

Karpuzlu Mojito

Bir Küba alkollü kokteyli olan Mojito’ya geleneksel formülünde yer alan şeker veya şeker kamışı suyu kullanmadan karpuz ve naneyi tahta havanda veya büyük bir kaşık yardımıyla ezerek üzerine rom ve soda ekleyerek 100 kalorilik bir mojito hazırlayabilirsiniz.

Margarita

 

Meksikalı popüler kokteyl  Margarita’nın içeriğinde yer alan tekila, Fransız portakal likörü ve limon yerine son derece basit bir formülle yaklaşık 170 kalorilik bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.1 şat tekila, tat verecek ölçüde limon suyu ve buzla karıştırarak içime hazır hale getirebilirsiniz.

 

Pina Colada

Porto Riko ile özdeşleşmiş bir kokteyl olan Pina Colada’nın içeriğinde rom, hindistan cevizi yağı ve ananas suyu vardır ancak daha basit ve düşük kalorili bir formülle de  güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.1 şat hindistancevizi aromalı rom, birkaç tane çilek ve agave şurubu ile 229 kalorilik bir pina colada hazırlayabilirsiniz.

Shochu Cosmopolitan

Votka yerine bir Japon içkisi olan Shochu ile 70 kalorilik bir cosmopolitan hazırlayabilirsiniz. ¼ ölçekle diyet yaban mersini veya vişne suyu, shochu, taze limon suyu ve portakalı martini çalkalama kabında homojen bir karışım elde ederek hazırlayabilirsiniz. 

Böğürtlenli Daiquiri

İsmini Santiago’nun 14 mil doğusundaki Daiquiri köyünden alan bu Küba kökenli kokteylin içeriğine çilek yerine daha az kalorili olan böğürtleni kullanarak 145 kalorilik hafif bir kokteyl hazırlayabilirsiniz. Şurupsuz taze veya dondurulmuş böğürtlenleri, rom ve bir çay kaşığı yaprakları kalorisiz şeker olarak kullanılan Amerika’ya özgü bir bitki olan stevyayı karıştırarak hazır hale getirebilirsiniz.

Cin Tonik

 Kalori bakımından soda ile eşdeğer olan tonik yerine diyet tonik veya maden suyu kullanarak daha hafif bir cin tonik hazırlayabilir, toniğin içeriğindeki kinin tadını az bir miktar limon suyu katarak 75 kalorilik bir kokteyl elde edebilirsiniz.

 

Bellini

İtalyan kültürünün popüler kokteyllerinden biri olan bellini için ¼ ölçekli şeftali nektarına ½ ölçekli şampanyayı karıştırarak 120 kalori ile harika bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.

Zencefilli Votka

 90 kalorilik oldukça hafif bir kokteyl tarifi olan zencefilli votka için limon aromalı maden suyu kullanmanız yeterli.

 

Soğuk Çaylı Votka

1 şat votka’ya limon aromalı soğuk çayı karıştırarak 80 kalorilik bir karışım elde edebilirsiniz.

 

Limonotlu Tom Collins

İçeriğinde cin, soda, şeker ve limon suyu olan Tom Collins’e cin yerine vanilya aromalı vodka, limon suyu ve kalorisiz maden suyu kullanarak 90 kalorilik bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhabalar, Annem 1 buçuk aydır şiddetli kalça ve ayak ağrısı mevcut,3 hafta evvel doktora götürdük,doktor büyük fıtık dedi sinire dayanan ve ağrıyı t... devamı