Akciğer Kanseri ve Neden Olan Etmenler

Kanser hastalıkları arasında en sık ölüme neden olan akciğer kanseri Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu araştırmaya göre erkeklerde ilk sırada kadınlarda ikinci sırada yer alıyor ve tüm dünyada her yıl 1,3 milyon ölüme neden olduğu söyleniyor. Baş etmen olarak sigara gösterilse de radon gazı, hava kirliliği, sağlığa zararlı kimyasal maddeler ve son olarak genetik faktörler de düşük bir oranla olsa da diğer etmenler arasında yer almaktadır. Teşhis öncesi nefes darlığı, öksürük ve kilo kaybı genel olarak akciğer kanseri belirtileri olarak gösterilse de hastalığın nerede başladığına, nasıl yayıldığına ve vücudun hastalığa tepkisiyle değişebilir. Kanserin histolojik tipine, kanserin evresine ve hastanın performans durumuna göre farklılaşan tedavi yöntemleri küçük hücreli akciğer kanserinde kemoterapi   ve radyoterapi tercih edilirken küçük hücreli dış akciğer kanseri cerrahi müdahale gerektirebilir.

Sigara

Sağlığa zararlı birçok madde içeren sigara, solunum yollarını örten hücreleri ve koruyucu siliyer yapıyı bozduğu için diğer etmenlere göre 15 kat daha fazla risk meydana getirmektedir. Çeşitli sağlık örgütleri ve sigarayla savaş derneklerinin verilerine göre akciğer kanserlerinin % 85’i sigarayla ilgilidir. Sigara tüketimi sigara dumanının derin olarak içe çekilmesi ve içilen miktara bağlı olarak akciğer salgılarındaki azalma ve kronik öksürüklere neden olabilir.

Radon

 Akciğer kanserine neden olan etmenler arasında ikinci sırada yer alan radon kimyasal inert olup uranyumun parçalanma ürünüdür. Solukla alındığında radon gazı akciğer epiteli veya diğer hücrelerle etkileşip kansere neden olur. İyi havalandırılmayan ev ve işyerlerinde radon miktarı yüksek olabilir bu da kanser riskini arttırır. Sigara ile radonun etkileşimi sinerjiktir ve kanser riskini 2 kat arttırır.Bu bağlamda, akciğer kanseri zemin kat eski binalarda yaşayanlar ile  metro ve tünel işçileri gibi meslekî gruplarında sıkça görülmektedir.

 

Asbest

Akciğer kanserinde çevresel faktörler arasında yer alan asbest bir mineral olarak gemi,izolasyon ve otomotiv sanayi gibi alanlarda kullanılmasının yanı sıra Türkiye’de bazı kırsal bölgelerde toprakta da bulunmaktadır.Radon gibi sigara ile etkileşimi sinerjiktir.

Genetik Yatkınlık

 Akciğer kanserine kalıtsal ön yatkınlık da etmenler arasında yer almaktadır.Yapılan araştırmalarda düşük oranlarda seyretmesine rağmen sigara tüketimi ile birlikte kanser riskini tetiklemektedir.

 

Yanlış Beslenme

Kanser hastalarının beslenme alışkanlıkları yapılan araştırmalar sonucunda düşük bir oranla olsa da etmenler arasına girmiştir. Akciğer kanserinde vücuttaki vitamin A ve C aynı zamanda selenyum eksikliği kadın ve erkeklerde değişkenlik gösterse de büyük ölçüde tetikleyici nedenler olarak gösterilmektedir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı