Kan Dolaşımı

Damarlar içindeki küçük kapakçıklar tam verimle çalışmadığında kan geriye doğru akmaya başlar ve sonunda damarda varis oluşur. Kan dolaşımınızın bunun olmasına izin vermeyecek kadar sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bacaklarınıza masaj yapmanız ya da başka birine yaptırmanız kan dolaşımını iyileştirir ve rahatsız edici şişmeleri önler.
Kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan bir çok cihaz bulunmaktadır fakat bunu yapmak için bir servet harcamanıza gerek yok. Oturarak ayak bileklerinizi hafifçe döndürün. Dizlerinizi bükün ve beş saniye tutup bırakın. Birçok doktor bacaklarınızı en az otuz dakika boyunca kalbinizinden yüksekte tutmanızı önerir. Bunu yapmak için yatağınıza uzanın ve bacaklarınızı duvara dayayarak dinlendirin.
Uyurken bacaklarınızı yüksekte tutmak kan dolaşımına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Ayaklarınızı ve bacaklarınızı altına bir çift yastık koyarak yüksekte tutun, bu kan dolaşımını arttıracak ve şişmeyi engelleyecektir. 

Kilo Vermek

Fazla kilolar damarlar ve bacaklar üzerindeki basıncı artırır ve aynı zamanda kan dolaşımını azaltarak varis oluşumuna neden olur. Kilo vermek sadece damarlar üzerindeki basıncı değil, aynı zamanda eklem üzerindeki basıncı da azaltır. 

Egzersiz

Bu varis oluşumu riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Bunun yorucu bir egzersiz olması gerekmiyor. Yalnızca kalp hızınızı ve kan dolaşımınızı artıracak hareketler içermesi yeterlidir. Yürümek yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir, bu yüzden fırsat buldukça hafif gezintilere ya da canlı yürüyüşlere çıkın.

Varisin Nedeni

Varis gittikçe yaygınlaşıyor. Pek çok bilim insanı varisin sürdürdüğümüz hareketsiz hayat tarzından kaynaklandığını düşünüyor. Egzersizin ihmal edildiği bir hayat tarzı kilo almayla ve kan dolaşımının zayıflamasıyla sonuçlanır ki bunların ikisi de varis oluşumuna yol açmaktadır.
Varis yaşlılarda daha sık görülmesine rağmen, artık gençlerde de rastlanılmaktadır. Yavaşlayan kan dolaşımı, damar duvarlarının incelmesi ve azalan bedensel yetenekler nedeniyle egzersiz eksikliğinden kaynaklanır.
Yine de yaşlılıkta varis riskini önemli ölçüde azaltmak için yapılabilecek çok şey var.

Zencefil

Zencefilin dünyanın en becerikli köklerinden biri olduğu söyleniyor. İltihap önleyici özelliğiyle ağrıyı, şişmeyi ve rahatsızlığı azaltır, ayrıca kanı hafifçe seyrelterek dolaşımı artırabilir.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı