Saçlarınızı boyamayı seviyor musunuz? Öyleyse saçlarınızı boyamak için doğal saç boyalarını kullanın. Piyasada bulunan bazı saç boyaları şiddetli kimyasallar içermektedir ve bu da saçlarınıza zarar vermektedir.Doğal saç boyaları, hiçbir şekilde saçlarınıza zarar veren sentetik kimyasal içermedikleri için tercih edilebilir.

Bazılarınızın saç boyama nedeni, olduğunuzdan yaşlı görünmenize neden olan beyazlamış saçlarınızı kapatmak olabilir. Bu nedenle beyazlamış saçları olanlar da saçlarını boyamak için doğal saç boyalarını tercih edebilirler.

Kolay ve Doğal Saç Boyası Tarifleri:

Doğal saç boyası aynı zamanda evinizde de hazırlanabilmektedir ve doğal saç boyasının hazırlanması oldukça kolaydır. Doğal saç boyalarının kolay tariflerinden bazıları burada tartışılmaktadır. Bunları kullanmayı deneyin ve saçlarınızın yeni rengine kavuşun.

  • Adaçayı ve biberiye ile saç koyulaştırma: Adaçayı ve biberiyeden yarımşar bardak alarak bir kasenin içine koyun ve üzerlerine kaynar su dökerek 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Bu karışımı havluyla kurutulmuş saçlarınıza uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra iyice durulayın. Bu doğal saç boyası saçlarınızın rengini koyulaştırmakta oldukça etkilidir; özellikle de saçlarınızda beyazlar varsa.
  • Kına ile doğal bir şekilde saç boyama: Bu işlem saçları doğal bir şekilde boyamanın en yaygın yöntemidir. Bu doğal saç boyası tarifi, saçlarınıza kızıl renk vermek için oldukça yararlıdır ve herkes tarafından kullanılan yaygın bir yöntemdir. 3 yemek kaşığı kına yaprağını alın ve iyice ezin. Ezilen kına yapraklarını bir kap sıcak suda gece boyunca demlenmeye bırakın. Sıvıyı süzgeçten geçirin ve içine bir yemek kaşığı alkol ekleyin. Bu sıvıyı saçlarınıza uygulayın ve 15-20 dakika kadar kurumaya bıraktıktan sonra iyice durulayın.
  • Saçın kızıllığını arttırma: Yarımşar bardak havuç ve kırmızı pancar suyu alın. İyice karıştırın ve karışımı saçlarınıza sürün. Saçlarınızı plastik bir poşetle iyice sarın ve daha sonra orta derecede ısıtılmış bir havluyu üzerinde bekletin. Aynı zamanda bir saat kadar güneşte bekleyebilir ve saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.
  • Çivit otu ve kınayla kahverengi dokunuş: Saçlarınızın açık kahve olmasını istiyorsanız bu tarifi kullanabilirsiniz. Yarım bardak ezilmiş çivit otunu alın ve çeyrek bardak ezilmiş kına yaprağı ekleyin. İki malzemenin karışımını bir bardak ılık suda süzgeçten geçirin ve demini gece boyunca bekletin daha sonra sıvıyı süzün. Bu solüsyonu temiz saçlarınıza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı iyice durulayın. Bu doğal saç boyası tarifi saçlarınıza kahverengi bir boya görünümü verebilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı