Bu yaştaki çocuğunuz artık kendi kendine oynayabilir. Bir süre başka çocuklarla oynamaya kendisini hazır hissetmeyecek ama sizin oyun arkasaşlığınızdan çok keyif alacaktır. Çocuğunuzun kendi başına bir kişi olduğunu ve büyüdükçe kendine özgü biri olacağını kabul edin. Sizin sevgi ve desteğinizle güçlü ve pozitif bir birey olacaktır.

  1. Hiçbir şekilde çocuğunuzun gelişimini zorlamanız gerektiği hissine kapılmayın . Her şeyin bir zamanı vardır. Çocuğunuzu başkalarıyla mukayese etmeyin ve dönüm noktalarına takılıp kalmayın.
  2. En büyük zorluklardan biri övgü ve özendirmenin yeterli sıklıkta yapıldığından ve ‘hayır’ ın baskın olmadığından emin olmaktır.
  3. Çocuğunuz süslü oyuncaklara ihtiyaç duymaz. Evde bulunan eşyalar bu yaş grubuna daha çok hitap eder. Çocuklar çok fonksiyonlu oyuncaklardan çok basit oyuncaklardan keyif alırlar. Giyinme, alışveriş gibi günlük aktiviteler bile birer oyun ve eğlence kaynağı olabilirler.
  4. Çocuğunuzun oto-kontrol davranışı ve kapasitesi belirgin şekilde iniş çıkışlar gösterebilir. Bu normaldir ve pek çok değişime ayak uydurmasının bir sonucuddur.
  5. Herkesin mutluluğu için önünüzdeki bir kaç yıl için derli toplu bir ev hayalinizden vazgeçin. Dağınıklık ve kaos çocuk büyütme sürecinin önemli bir parçasıdır . Temizlik elbette önemli fakat aşırı uçlarda olmasına gerek yok.

Dr. Canan YILDIRIM

iyi günler oğlum 2 buçuk aylıkken bazadan düştü ve düştüğü gün çok fazla uyuyordu zorla uyandırmaya çalışsamda uyanıp tekrar hemen uyuyordu bir kaç gü... devamı