Cilt yaşlanma sürecinizle ilgili kaygılanıyor musunuz? Yaşınız alıp başını gittikçe, cildiniz nem kaybeder, ayrıca cildinizin cansız ve yorgun gözükmesine neden olur.

Genellikle her yaş beraberinde kendi sorunlarını getirir.

Neyse ki,  çeşitli cilt sorunlarına karşı savaşacak pek çok sayıda etkili cilt tedavisi mevcut.

Yaşınız ilerledikçe, cilt dokunuza ait birtakım değişiklikler ve genel görünümünüzün değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.

Buna bağlı olarak önemli değişikliklerle beraber cilt bakımı yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekir.

Ancak, cilt yaşlanması sürecini durdurabileceğiniz düşüncesini taşıyorsanız, yanıldığınızı belirtmeliyiz. Cilt yaşlanmasının önüne geçebilecek hiçbir yöntem yoktur.

Ama yaşlanma belirtilerini geciktirecek birtakım önerilerimiz var neyse ki. İşte 40’lı yaşlarda faydası dokunacak cilt bakımı önerileri.

Sağlıklı bir görünüm için spor şart!

Düzenli egzersiz cilt yaşlanma sürecinin geciktirilmesi dahil pek çok açıdan faydalıdır. Düzenli spor yaparsanız, vücut kan dolaşımınızı geliştirebilirsiniz. Bunun sonucunda da yüzünüzün sağlıkla ışıldamasını sağlamanın yanında genel görünümünüzün de sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Bol bol su tüketmenin yanında nemlendirici de kullanın!

Çoğunuz bol bol su içmenin sağlıklı ve ışıltılı bir cilde katkısı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu tabii ki doğru, ancak yaş ilerlediğinde, su içmek ciltteki nem oranının korunması için yeterli gelmeyebilir.

Ek olarak, cilt kuruluğunun engellenmesi ve yaşlanma etkilerinin geciktirilmesi için düzenli olarak, yaşlanmayı geciktiren bir nemlendirici sürmeniz gerekir.

İyi beslenmek şart!

Organik meyve ve sebze ayrıca doğal tereyağı dahil geleneksel yemekleri tercih edin. A, C ve E vitaminleri cilt sağlığının korunabilmesinde vazgeçilmezdir. O zaman günlük öğünlerinize bunları dahil etmeyi unutmayın!

Daha hafif bir makyaj!

Yaşınız ilerledikçe, teniniz için hafif renkli kozmetik ürünleri tercih edin. Böyle hafif renkli makyaj ürünleri cildinizi normalden daha iyi gösterecek ve daha ileri yaşlardaki cilt tonunuzu düzeltecektir. Saçını boyarken bile daha genç görünmek için hafif ve doğal renklerden gidebilirsiniz.

Ruj sürün!

Rujların ileri yaşlarda dudaklarınızı korumaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? İyi bir ruj kullandığınız takdirde, rujunuz aslında dudaklarınıza genç bir görünüm kazandıracak, ayrıca hasara karşı koruma sağlayacaktır.

Dudaklarınızı zararlı ışınlara karşı korumak için zararlı renk koruyucu maddeler ve kimyasallar açısından daha hafif rujları kullanın.

Bu basit önerilerin dışında sağlığınıza dikkat edin. Genel sağlığınızın harika bir görünüme sahip olmanıza büyük katkısı vardır. Çeşitli zor durumlardan uzak durmak adına sağlığınız için her türlü gerekli önlemi alın.

Op. Dr. Sinan GÖKER

doktor bey merhaba ben 21 yasındayım ve gözümde 4 25 miyop 0 50 astigmat var 3 4 sene lens kullanıyordum ama artık sağ gözüm lense karşı tepki göster... devamı