İnsanlar cildinizi kolaylıkla fark eder. Ten renginiz açık, buğday veya esmer olsa da cildinize bakmanız gerekir. Bunun gerçekleştirmenin en iyi yöntemi cildinizi nemli tutmaktır.

Güneş maruz kalma, toz ve kir cildinizin kuru ve solgun görünmesine yol açar. Bu etmenler cildinizde sivilce, siyah nokta ve aknelerin oluşmasına neden olur.

Bu gibi cilt sorunlarını önlemek için cildinizi iyi bir şekilde nemlendirmeniz gerekir. İşte size cildinizi nemlendirme konusunda temel önerilir:  

1. Cildinize Nemlendirici Uygulayın

Losyon, krem ve yağ gibi nemlendiriciler cildiniz için faydalıdır. Bu nemlendiriciler cildinizin ipeksi ve yumuşak hissedilmesini ve genç görünmesini sağlar. Ayrıca bu nemlendiriciler cildinize güneşin zararlı ışınlarına karşı da korur.

2. Bol Miktarda Su İçin

Gün içerisinde 8-10 bardak su içmek cildinizin nemli tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca su, vücudunuzu doğal olarak temizleyip cildinizin sağlıklı ve yumuşak hissedilmesine yardımcı olur.

3. Bol Miktarda Meyve Sebze Tüketin

Sulu ve taze meyve sebzeler de cildinizin nemlendirilmesine yardımcı olabilir. Bu besinler vücut için gerekli besin değeri ve minerallerin yanı sıra A, C ve E vitaminlerini de sağlar.

Gün içerisinde cildinizi nemli tutmak ve onu güneşe ve çevresel kirliliklere karşı korumak oldukça kolaydır. Sadece cildinize nemlendirici uygulayın, su için ve meyve sebze tüketin. 

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı