Nedir

50 yaşına basmadan önce fiziksel açıdan etkin olduysanız avantajlısınız: Muhtemelen bu egzersiz ipuçlarını uyguluyorsunuz. Ama düzenli egzersiz yapmadıysanız başlamak için çok geç değil.

50 yaş üstündeki kadınlar için fiziksel aktivite bazı menopoz belirtilerini, sıcak basmaları, eklem ağrısı, kaygı, depresyon ve uyku sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Egzersiz kalp hastalık riskini, osteoporoz ve diyabet riskini de azaltır ve ağırlığı kontrol altında tutmaya yardımcı olur, yağ bile yakar.

Egzersizin etkileri o kadar güçlüdür ki vücuttaki her fizyolojik sistemi iyi yönde etkiler.

Yaşlılıkla ilgili birçok zorluk hareketsiz bir yaşam tarzına bağlıdır. Kronolojik yaşınız 55 olabilir ama tutarlı bir egzersiz programını takip ederseniz biyolojik yaşınız 35 olabilir.

Başlamaya hazır mısınız? Önce doktorunuzla görüşün. 40 yaşın üstündeyseniz veya kalp hastalığı risk faktörleriniz varsa (sigara içme, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, diyabet veya aile geçmişi) önce doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Basit Egzersiz İpuçları

Tam bir fitness programı aerobik egzersiz, kas kuvvet koşullandırması ve esneklik için esnemeyi içermelidir.
  • Aerobik egzersiz. Yürümek, yavaş koşu ve dans egzersizleri aerobik egzersizin iyi biçimleridir. Vücudunuzdaki büyük kasları çalıştırırlar, bu da kalp damar sisteminiz ve kilonuz için yararlıdır. Yavaş yavaş, haftada üç dört günde her seansta 20 veya daha çok dakikaya ulaşın. Sohbet edebileceğiniz bir hızda egzersiz yapın. Bu, “konuşma testi” olarak bilinir.
  • Güç egzersizi: El ağırlıkları kaldırmak gücünüzü ve duruşunuzu geliştirir, bel ağrısı riskinizi azaltır ve moral verir. 8 tekrarda rahatça baş edebileceğiniz bir el ağırlığıyla başlayın. 12 tekrarı tamamlayana kadar yavaş yavaş daha fazla ekleyin.
  • Esneme: Esneme egzersizleri eklemlerin esnekliğini ve hareket aralığını sürdürmesine yardımcı olur. Yaralanma ve kas ağrısı riskini de azaltırlar. Yoga ve Pilates iyi esneme egzersizleridir, temel vücut kuvvetini oluşturabilir ve dengeyi artırabilir.

Egzersiz Yapmak İçin Sebepler Bulun

Başka bir egzersiz ipucu: Her bir hareket işe yarar, o yüzden az da olsa hareket edin. Düzenli egzersiz için fazla meşgulseniz hareket etmek için fırsat kollayın. Araştırmalar gösteriyor ki sağlık yararlarının önemli bir kısmı gün içinde attığınız bu fazladan adımlardan geliyor.

Birkaç zindelik ipucu ve hareket etme fikri daha:
  • Bir köpek edinip onu her gün yürüyüşe çıkarın.
  • Asansör yerine merdiveni kullanın.
  • Eposta göndermek yerine kalkıp iş arkadaşlarınızla konuşun. Bir iki tanesiyle toplantı yapın, dışarı çıkıp yürümeli bir toplantı yapın.
  • Müsait oldukça hızlı hızlı yürüyün.
  • Keyif aldığınız bir spor, oyun veya aktivite bulun. Örneğin tenis dersleri alın.
  • Yolculuk yapıyorsanız yürüyüş ayakkabılarınızı da alın. Rahat ayakkabılarla ayaklarınız yer değiştirmeye daha müsait olabilir.

Uzm. Dr. Hatice Nihal ARSLAN

benim yasım 30 erkek olarak kendimi karşı cinsin bir üyesi olarak görmek istiyorum daha doğrusu cinsiyet değiştirmek ve tamamen kadın olmak ve bir kad... devamı