Psikolojik Sebepler

Stres, Sabah yorgunluğu, bitkinlik, yaygın baş ağrıları ile birlikte görülebilir. Yorgunluk, gerilim, aşırı fiziksel aktivite, soğuk ve nemli hava ve uykusuzlukla artar. Tutuklukta yaygındır ve gövdededir.

Duruş Bozuklukları

Oturma postürü ayakta durma postürüne göre daha gevşek bir postürdür. İdeal bir oturmada yük her iki kalça üzerine eşit olarak dağılmalı, bel ve sırt dik olmalıdır. Oturulan yer yeterli yükseklikte olmalı, mümkünse ayakların direkt yerle teması olmamalıdır. Ayakaltında 8- 10 cm'lik bir yükseklik kullanılmalıdır. Çalışma esnasında öne eğilmeyi önlemek için masaya yakın oturulmalı, araba kullanılıyorsa direksiyona yakın olunmalıdır. Sırt ve mümkünse baş, eğimi hafif arkaya bakan bir destekle desteklenmelidir. Oturma yüksekliği ayarlanabilen sırt ve boyun desteği olan sandalyeler kullanılmalıdır. Çalışırken öne eğilmemeli, ayarlanmış olan arkalığa sürekli dayanmalı ve dik oturmalıdır. Çalışma masasının yüksekliği de önemlidir. Ortalama 68-72 cm olmalıdır.

Fibromiyalji Sendromu

Yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur. Özellikle sırt, boyun, omuzlarda ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın ağrıların olduğu bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda daha fazla görülür.

Omurga Eğrileri

Omur kemiklerinin mükemmel bir şekilde birbirine eklem ve bağlarla birleşmesinden oluşan omurga yandan belirli normal eğrilikler gösterir, yandan bakılınca boyun ve bel bölgesinde içeri doğru girintili sırtta ise dışa doğru çıkıntılıdır. Ama omurgaya önden bakılınca dümdüzdür. Önden bakıldığında omurganın bir bölümünün sağa veya sola doğru kavis yapması ve rotasyon (dönme) göstermesi bir bozukluktur. Bu bozukluğa Skolyoz denir. Ancak annelerin bu konuya daha duyarlı olması ile bu rahatsızlık daha erken yakalanabilir.

Yansıyan Ağrı

Kemikler, eklemler, kaslar gibi lokomotor yapılardan ve deriden kaynaklanan ağrıların yeri hasta tarafından çok iyi tanımlanabilirken, toraks ve abdomen içerisindeki organlardan kaynaklanan ağrının lokalizasyonu zayıftır.  Visceral organlardan kaynaklanan ağrı çoğu zaman ağrının kaynağını oluşturan bölgeden çok daha uzak alanlarda algılanır. Genel olarak bir iç organda başlayan ağrının vücut yüzeyinde başka bir alana yansımasına yansıyan ağrı adı verilir. Mide ve barsak ülserleri, böbrek iltihapları, pankreas hastalıkları, kalp krizi…

İnterkostal Nevralji

 

Interkostal Nevralji Interkostal nevralji kaburgaların arasındaki adaleleri destekleyen interkostal sinirleri içeren nadir bir ağrı durumudur. Interkostal nevralji hastaları, göğüs kafesi etrafında toplanan ağrı yaşanmaktadır. Ağrı genellikle fasılalıdır ve spazmodiktir. Şiddeti çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Hastalar sinirlere zarar veren bir hasarın veya sıkıştırıp acıtan bir dejeneratif zarar veya başka türlü sinirlere zarar veren etkenlerin neden olduğu interkostal nevralji geliştirebilir. Genellikle, kişiler nefes alırken, öksürürken ve kahkaha atarken ağrı çekebilir. Tazyik sırasında ağrı yaşayabilirler. Interkostal nevralji sızlama, hissizlik, kaşıntı veya ağrı, bazen çeşitli zamanlarda bunların tamamının yaşanması şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda, ağır yakıcıdır ve bazen "yıldırım çarpması” gibi olmak şeklinde tarif edilir. Kaburgaların arasındaki sinirleri içeren bir ağrı durumudur. Genellikle yanıcı ağrı olarak hissedilir.

Fıtık ve Kireçlenmeler

Boyun fıtığı ve kireçlenmelerinin en önemli belirtisi ağrı ve hareket kısıtlığıdır. Ağrı boyunda, omuzlarda, kollarda, kürek kemikleri arasında olabilir. Bazen boyun ağrısı olmadan da omuz ve kol ağrıları görülebilir. Boyun bölgesinde kireçlenme ve fıtık olan hastalarda çok fazla şikâyet vardır. Baş ağrıları da oldukça yaygındır. Ağrı genellikle şiddetlidir, hareketsiz kalmak veya yanlış hareketler ağrıyı arttırır, hasta sabahları boynu tutulmuş olarak kalkar. Boyun fıtığı ve kireçlenmelerinde boyun kaslarında spazma bağlı şiddetli kas ağrıları vardır. Ayrıca yorgunluk, bitkinlik, ateş basmaları, tahammülsüzlük, görülebilir.

Ağrı göğse yayılarak kalpten kaynaklanan ağrılarla karıştırılabilir. Omuz, kol veya parmaklarda uyuşma, karıncalanma, sinirlerde ciddi bası olduğunu gösterir. Hatta kolda incelme olabilir. İlerlemiş vakalarda kollarda ve parmaklarda güçsüzlük görülebilir.

Bazı boyun fıtığı ve kireçlenmeler omurilik kanalını daraltarak kollarda güçsüzlük, bacaklarda sertlik, beceriksiz yürüme gibi ciddi tıbbi problemlere yol açabilir servikal myelopati.

Osteoporoz

 Osteoporoz, kemik erimesi olarak da bilinen, kemiklerin kütle kaybetmesine yol açan ve en yaygın görülen kemik metabolizması hastalığıdır. Kemiklerin kütle ve kalitesindeki azalma kolaylıkla kırılabilmesine neden olmaktadır. Osteoporotik kırıklar olarak tanımlanan kırıklar, omurga, kalça ve el bileği kırıklarıdır.

Kemik yıkımının çok fazla olması ya da yenilenmenin yeterli olmamasına bağlı oluşan dengesizlik, osteoporoza neden olur. Sağlıklı kemik yoğun ve güçlüdür ve büyük miktarda basınca dayanabilir. Ancak, osteoporoz geliştiğinde, kemikler incelir ve kırılgan bir hal alır.

 

İltihaplı Romatizmalar

Ankilozan spondilit sırt omurlarını tutulması ve göğüs kafesinin hareketlerinin kısıtlanması ile sırt ağrısının izlenmesine neden olan romatizmal bir hastalıktır. Bunun dışında multipl myelom (kemik kaynaklı bir tümör), kemik tüberkülozu, omurga çökme kırıkları, iyileşmiş omurga kırıkları."

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

hocam 9 ay önce anksiyete teşhisi konuldu.ilaç kullanmadım.vucudumun titrediğini hissediyordum zamanla telkinlerle anksiyetem azaldı ama bacaklarımda ... devamı