Aft çok sık tekrar ediyorsa, mutlaka tetkiklerinin yapılması gerekir. En sık tekrar eden aft nedenlerinden bir tanesi kansızlık ya da B vitamini eksikliği olabilir.

Bazen gıda alerjileri de afta neden olabilir. Guliten enteropatileri yani çölyak hastalığı da aft nedenlerinden biridir. Ayrıca Behçet hastalığı açısından da hastanın mutlaka araştırılmış olması gerekir. Yılda üç kereden fazla aft çıkaran bir hastanın mutlaka Behçet hastalığı açısından tetkik edilmesi gereklidir.

Tekrarlayan afta uçuk ya da bazı gıda alerjileri de neden olabilir. Ama gıda alerjisi varsa hasta bunu mutlaka fark edecektir. Aftın tekrar etmesinin nedeni bazı ilaçlar da olabilir.

Tekrar eden aftın bazen hiçbir nedeni yoktur. Sadece yapısal ve genetik olarak da tekrar eden aftlar vardır. Ama bunu söyleyebilmek için mutlaka diğer hastalıkların elenmesi gerekir.

Op. Dr. Nilüfer OZAN

Merhabalar Hocam, Benim sol gözümde 0,75 sağ gözümde 1,25 astigmat var. Gözlük kullanmaya yeni başladım. Ancak bu çok zor geliyor. Bu nedenle astigmat... devamı