Trendler hala pirsingi teşvik ediyor ve birçok genç kız yaptırmaya can atıyor. Vücut sanatı için duyulan sevgi sağlıklı olmayabilir, bu yüzden vücudunuzun herhangi bir yerine pirsing yaptırmadan önce dikkate almanız gereken bazı şeyler var. İstatistikler her üç gençten birinin lisedeyken ağız pirsingi yaptırmayı düşündüğünü söylüyor.Ağız pirsingi kesinlikle cezbedici ve dünyanın pek çok ülkesinde seksi kabul ediliyor.

Dudaklar da sık pirsing yaptırılan bir bölgedir ve birçok yıldız yaptırdığı için genç kızların da kendileri için bir tane istemesi çok doğaldır.

Burada pirsing hakkındaki gerçekleri öğreneceksiniz, çünkü yaptırmadan önce bunları bilmeniz gerekir.

Hepatit B ve C ya da HIV gibi hastalıkları kapma riskinin yaygın olması dışında, ağız pirsingi başka bazı sağlık sorunlarına da yol açabilir.

Dilinize yerleştirilen bir takının, vücudun doğal refleksi olarak ağrı ve yutma sorunlarına sebep olmasını bir kenara bırakırsak; bu işlem aynı zamanda tükürük salgılanmasını artırır ve metal alerji türlerinin aşırı hassaslık yaratmasına neden olur.

Piercing, konuşma biçiminizi değiştirir, çiğneme ve yutma işlemini etkiler ve dil sinirlerine zarar verebilir. Son olarak, ağzınızda bir cisim olmasına alışıncaya kadar, diş travmaları yaşamanıza neden olabilir.

Diş hekimleri ağız pirsinginin tehlikeleri konusunda uyarıyor ve birçoğu yaptırılmamasını tavsiye ediyor. Kimsenin ağız pirsingi nedeniyle ölmeyeceği doğru, ama şişmiş bir dille veya dildeki kan damarlarının zarar görmesi nedeniyle şiddetli bir kanama ile hastaneye başvuran sayısı çok fazladır.

İnsan ağzı doğal olarak bakterilerle doludur. Enfeksiyon riskinin çok yüksek olmasının sebebi budur. Bir diş sorunu olması durumunda radyografiyi engelleyebilir ya da en kötü ihtimalle çıkarılması gerekebilir, ki bu ağızda hiç de estetik olmayan bir delik bırakır.

Diyeceksiniz ki: birçok insanda var ve onlara hiçbir şey olmuyor, neden böyle bir şey benim başıma gelsin. Haklı olabilirsiniz, ama mesele güzellik olduğunda vücudunuzun doğal tepkisinin en yüksek etkiye sahip olan faktör olduğunu unutmayın.

Bazı insanların bazı kozmetikleri tolere edebilmesi herkesin edeceği anlamına gelmez. Aynı şey ağız pirsingi için de geçerlidir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Sayın Hocam, ben Ankara'da yaşıyorum. Yaklaşık 20 gün önce 3 adet alt çene sağ arka azı dişlerime dolgu yaptırdım. Diş dolgusuna başlamadan Diş H... devamı