Sebze ve meyveler diş sağlığının destekçisidir bu yüzden beslenmenizde bunlara yer vermelisiniz. Bu gıdalardaki vitaminler, mineraller ve antioksidanlar dişlerinizi ve dişetlerinizi korur. Hangi gıdaları ne sıklıkta yiyip içtiğiniz ağız sağlığınız üzerinde etkilidir. Ağızdaki bakteriler dişlere hasar verebilir. Her öğünü çiğ meyve ve sebzelerle bitirerek dişlerinizi koruyabilirsiniz çünkü yoğun su içeriği dişleri ve dişetlerini temiz tutar.

Elma doğanın diş fırçası gibidir ve lifli yapısıyla iyi bir atıştırmalıktır. Diş fırçası veya diş ipinin yerini tutmasa da fırçalayana kadarki sürede dişleri temiz tutmaya yardımcı olabilir. Elma suyu diş çürüklerini destekleyebilir ancak taze elmaların bu probleme sebep olması daha az olasıdır. Çiğnemek dişetlerini canlandırır, tükürük salgısını artırır ve çürüklere sebep olan bakterileri azaltır.

Turunçgiller ağız sağlığı için önemlidir çünkü çok miktarda C vitamini içerirler. C vitamini eksikliği yaşayan kişilerde dişetleri sağlıksız olabilir ve kanar. Lif oranı yüksek taze meyveleri çiğnemek dişetlerine masaj yapar, dişleri temizler ve tükürük salgısını artırır. Tükürük turunçgillerde bulunan ve ağızda kalabilecek sitrik asidi temizler ve böylece diş minesine verebileceği hasarı engeller. Portakal, armut, karpuz gibi meyvelerin yenmesi ağzı temizler.

Havuç, kereviz gibi lifli ve sert sebzeleri çiğnemek diş etlerini canlandırır. Sağlıklı ve güçlü diş etleri sağlıklı dişler için gereklidir. Havuç ve kereviz aynı zamanda iyi beta karoten kaynaklarıdır. Bu madde A vitamini sentezi için gereklidir ve A vitamini güçlü dişlerin yapısına katılır. Marul, lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de vücuda bol miktarda vitamin ve mineral sunar. Bunlar ağız sağlığının korunması için gereklidir. Bu sebzelerde A, C vitaminleri, beta karoten, fosfor, kalsiyum ve magnezyum bulunur. Brokolide ise C vitamini oranı yüksektir. 

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

Hocam meraba kabizliigimi duzeltemiyorum anal fissurum var botox yapildi aam kabizlik var meyve sebze zeytinyagi kuruyemis yiyorum ama ya ishal yada k... devamı