Ağrının Dindirilmesi
 
Son on yıl içinde ağrı ve tedavisi konusunda büyük aşamalar kaydedildi. Eskiden, umutsuz vaka gözüyle bakılan bazı ağrı türleriyle baş etmek, artık günümüzde hiç de zor değil.
 
Yapılan tıbbi araştırmaların verilerine bakıldığında, ağrı ve ağrının dindirilmesi konusunda bilinenlerin çoğunun yanlış olduğu görülür. Aşağıda, ağrıyla ilgili en sık rastlanan beş söylenti hakkında uzmanların görüşlerine yer verilmiştir: 

Yanlış: Acı yoksa sonuç da yoktur.

Spor yaparken kasların acıması gerektiği hakkındaki yanlış görüş, vücut çalışanlar ve özellikle hafta sonlarında spor yapanlar arasında hala yaygındır. Buna karşın, kasları acı duyacak noktaya kadar zorlayarak kas oluşturma anlayışını kanıtlayan bir araştırma da yoktur. Aynı şekilde, “acıya rağmen mücadeleyi sürdürmek” anlayışı da bir o kadar sakattır. Kasları dinlendirmek ve ağrıyı dindirmek, belki kazak erkek imajınızı bozabilir ama en akıllı seçim olduğu da bir gerçektir. Egzersiz rutininizde, vücudun farklı bölgelerini çalıştıran çoklu bir egzersiz programına geçmek, daha hafif ama sık aralıklı bir program uygulamak ve egzersize uygun ayakkabılar seçmek gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. 

Yanlış: Ağrıyı kafamda yaratıyorum.

Ağrı, ruh ve bedenle bağlantılı karmaşık bir sorundur. Örneğin, çoğu kişide sırt ağrısının nedeni net bir biçimde belirlenemese de, stresli bir hayatın bu tür bir ağrıyı şiddetlendirdiği bilinir. Ancak bu, ağrının var olmadığı anlamına gelmez. Kuşkusuz ağrı, başkalarının gözle göremediği bir sorundur. Ama görünür olmaması, onu kafanızda yarattığınız anlamına gelmez. 

Yanlış: Ağrıyla yaşamaktan başka çarem yok

Ağrıyı dindirmek için sayısız seçenek vardır. Bunlar, rahatlama teknikleri, egzersiz, fizik tedavi, glukozamin takviyeleri, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, ameliyat, akupunktur ve masaj gibi tamamlayıcı tedaviler olarak sıralanabilir. Ağrıyı tamamen kontrol altına almak bazen mümkün olmasa bile, onunla baş edebilmek için başvuracağınız birçok yöntem vardır. 

Yanlış: Ağrı için doktora ancak hanım evladı olanlar gider

Yaşlılar, çocukları ve torunlarıyla karşılaştırıldıklarında, ağrı karşısında diş sıkıp dayanmaya daha çok eğilimlilerdir. Arada sırada yoklayan baş ağrılarına ya da bazı küçük spor sakatlanmalarına tahammül etmek başka bir şeydir; hayat kalitenizi ve vücudun işleyişini bozan türden ağrıya dayanmaya çalışmak başka bir şey. Bu tür ciddi ağrılar, depresyona, uykusuzluk yüzünden yorgunluğa, huzursuzluğa yol açar; iş veriminizi düşürür ve sosyal ilişkilerinizin bozulmasına neden olur.
 
Çoğu ağrı etkili bir şekilde tedavi edilebilir ve edilmelidir de. Ağrı çekiyorsanız, bir doktora görünmekten daha doğal bir şey yoktur. Ağrısız günler pek yakında olabilir.

Söylenti: Ağrı kesiciler bağımlılık yapar

Doktorlar, ağrıyı dindirmek için, geleneksel olarak hastaya önce narkotik özellik taşımayan, yani bağımlılık yapmayan ağrı kesiciler yazar. Kanser ağrısı gibi, ağrının çok şiddetli olduğu vakalarda kodein ve morfin gibi narkotik ilaçlar verebilirler. Çoğu kişi, narkotik ilaçlara bağımlı hale geleceğinden endişelenir. Bağımlılık ile fiziksel bağımlılık arasında fark vardır. Fiziksel bağımlılıkta, aldığınız narkotik ilacı birdenbire kesmezseniz hiçbir sorun yaşanmaz. Hastanın ilaç veya alkol bağımlılığı gibi bir geçmişi yoksa ağrı kesiciye bağımlı hale gelmek ender rastlanan bir durumdur. Böyle bir geçmişiniz varsa, ağrı kesici almadan önce bu durumu doktorunuzla mutlaka konuşun.

Uzm. Dr. Yaşar Sezen ORAL

Yaşar Hanım merhaba, Siz bir soru sormak istiyorum.Konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Yaklaşık bir hafta önce bel ağrısı ve kasığım... devamı