Nedir

Akciğer Embolisi

Akciğer embolizmi akciğerlerdeki ana damarlardan (arter) birinin genellikle bir kan pıhtısı ile aniden tıkanmasıdır. Çoğu vakada pıhtılar küçüktğr ve öldürücü değildir, ama akciğere zarar verebilirler. Ama pıhtı büyükse ve kanın akciğere akışını durduruyorsa öldürücü olabilir. Erken tedavi yaşamınızı kurtarabilir veya ilerde sorun yaşama riskini azaltabilir.

Belirtileri

Belirtiler

  • Ani nefes darlığı
  • Öksürdüğünüz veya derin nefes aldığınızda kötüleşen keskin göğüs ağrısı
  • Pembe, köpüklü bir salya çıkarttıran öksürük.

Pulmoner embolizm daha genel semptomlara da sebep olabilir. Örneğin endişeli veya gergin hissedebilirsiniz, çok terleyebilir, sersemlemiş gibi olabilir veya bayılabilirsiniz ya da kalp hızınız hızlı olabilir veya çarpıntılarınız olabilir.

Bunlar gibi semptomlarınız varsa derhal bir doktora başvurun, özellikle ani ve şiddetli iseler.

Sebepleri

Sebepler

Çoğu vakada pulmoner embolizme bacakta serbest kalan ve akciğerlere giden bir kan pıhtısı sebep olur. Cilde yakın bir damardaki kan pıhtısı pek problem oluşturmaz. Ama derinlerdeki damarlarda kan pıhtılarının olması (derin damar trombosizi) pulmoner embolizme yol açabilir.

Bir atardamarı bloke edebilecek diğer şeylerin arasında tümörler, hava baloncukları, amniyotik sıvı veya bir kemik kırıldığında kan damarlarına salınan yağ bulunabilir. Ama bunlar nadirdir.

Risk Faktörleri

Risk Faktörleri

Kan pıhtısı oluşturmanıza sebep olabilecek her şey pulmoner embolzim riskinizi arttırır. Bazı insanlar hızla pıhtılaşan kanla doğarlar. Riskinizi arttıran şeyler arasında şunlar blunabilir:

  • Uzun süreler hareketsiz olmak. Ameliyat veya ağır bir hastalık sonrası yatakta kalmanız veya bir uçuş ya da araba yolculuğu sırasında uzun süre oturduysanız bu olabilir.
  • Bacakları veya göbeği de içeren yakın tarihli bir amelyat.
  • Kanser, kalp yetmezliği, felç veya ağır enfeksiyon bazı hastalıklar.
  • Hamilelik ve çocuk doğruma (özellikle sezeryan doğumda)
  • Doğum kontrol hapları almak veta hormon tearpsi görmek.
  • Sigara içmek.

Ayrıca yaşlı iseniz (70’den yaşlı) veya aşırı kilolu (obez) iseniz kan pıhtısı riskiniz yüksektir.

Prof. Dr. Rifat Eralp ULUSOY

Merhaba benim sorum annem icindi annemde damar tikanikligi var ayaklarinda 2 kez akcigerine emboli atti şimdi doktor damarina yüzük takalim dedi stent... devamı