Tamamen besin esaslı C vitamini alın

C vitamini doğal bir antihistamin olarak hareket eder. Brooklyn, New York’taki Methodist Hastanesi her gün C vitamini almanın kan histamin seviyelerini bariz şekilde azalttığını bulmuştur.

Magnezyum solumayı kolaylaştırır

Bazı immünologlar günde 400 miligram magnezyum almanın burunla ilgili alerjilere ve solunum problemlerine yardımcı olduğunu söylerler. Eğer beslenmenizi magnezyum açısından zengin gıdalarla takviye etmek isterseniz fındık, fasulye, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ve muz en iyi kaynaklardır.

Dışarı çıkarken güneş gözlüğü takın

Alerjik rinit veya saman nezlesi ışığa karşı belirli bir miktar duyarlılık yaratır. Güneş gözlüğü takmak ışığa duyarlılığınızı azaltacak ve böylece gözlerinizin aşırı derecede sulanmasını bir ölçüde engelleyecektir.

Bol miktarda soğuk su için

Sinüslerinizde, burnunuzda ve gözlerinizde o kadar sıvı varken su içmenizi tavsiye etmek mantığa aykırı gelebilir. Ama yeniden su alma vücudunuzdan toksinleri atmanın en iyi yoludur. Ayrıca sizi serinletir ve belirtilerin hafiflemesini sağlar.

Çevrenizdeki polen sayısına dikkat edin

Şiddetli alerjiniz varsa polen sayısının anormal olarak yüksek olduğu günlerde maske takmayı düşünebilirsiniz.

Süt ürünlerinden uzak durun

Evet mevsim yaz ve bu dondurma demek. Ama saman nezleniz varsa süt ürünleri yemek daha fazla balgam üretmenize ve kendinizi daha kötü hissetmenize yol açacaktır.

Duş alırken banyo havalandırmasını kullanın

Bu, duşta küf oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır. Banyo küvetini veya duş perdesinin temizlenmesi de önemlidir. Ama küfe duyarlılığınız veya astımınız varsa en iyisi perdenizi her ay veya iki ayda bir değiştirin.

Kurutucu deliğini temiz tutun

Kurutucuda tiftik birikmesi evinizde tozun artmasına sebep olacaktır. Alerji belirtilerinizi şiddetlendirmemek için havalandırma deliklerini düzenli olarak temizleyin.

HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi kullanın

HEPA filtreli elektrik süpürgeleri makinenin topladığı kirletici parçacıkları havaya yeniden devir daim etmezler. HEPA benzeri bir filtreye değil gerçek bir HEPA filtresine sahip olduğunuzdan emin olun. Üreticinin filtresi ile ilgili test sonuçlarına bakarak bunu anlayabilirsiniz. Gerçek bir HEPA filtresinin mikronununh yüzde 99.97 veya üzeri olduğunu belirten test sonuçları olacaktır.

Dağınıklıktan kurtulun

Alerjiyle başı dertte olanlar özellikle evlerindeki tozu kontrol etmeye dikkat etmelidirler. Ve dağınıklık önemli bir toz ve toz böcekçiği kaynağıdır. Dolaplarda ve bodrumlarda yerleri veya duvarları göremiyorsanız dağınıklık probleminiz vardır. Tıpkı evinizi tıkadığı ve evinizde enerjinin serbestçe akışını engellediği gibi dağınıklık burnunuzu da tıkar ve vücudunuza yaşam veren havanının serbestçe akmasını engeller.
İLGİLİ MAKALE

Anafilaktik Şok

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

ben çok terleyen bir yapıya sahibim ellerim de çok fazla terliyor uyurken de çok fazla terliyorum ki bu kış mevsiminde dahi olabiliyor.teşekkür ederim... devamı