Ameliyatlarda kullanılan yeni bir yöntemle, beynin oksijenlenmesi takip edilerek, sinir hücrelerinde oluşabilecek olası zararların önüne geçiliyor ve hastaların ameliyatta yapılanları fark etme riski en aza indiriliyor.
 
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Alkış, yaptığı açıklamada, bir duyusuzluk hali olan anestezide, verilen ilaçlarla santral sinir sisteminin hedeflendiğini ve bu sırada santral sinir sisteminin kontrol altında tutulmasının son derece önemli olduğunu söyledi.
 
NIRS cihazının güvenli sınırları bulunduğunu dile getiren Alkış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Elektrotlar yardımıyla kullanılan, invaziv olmayan NIRS sistemiyle anestezi altındayken beynin oksijenlenmesi sabit sınırlar içinde tutularak, sinir hücrelerine zarar verebilecek herhangi bir sorun hızla algılanıp, anestezi riskleri en aza indiriliyor. Hastaya takılan elektrotlar yardımıyla beyin oksijenlenmesi monitörden sürekli takip ediliyor. Sayısal değerler normalin dışına çıkınca anında müdahale ediyoruz. Bu cihaz, sinir hücresine zarar verecek herhangi bir risk durumunu en aza indirerek, güvenliği sağlıyor.''
 
Bununla birlikte NIRS görüntüleme sisteminin, hastaların en büyük korkularından ameliyat masasında uyanma korkusunun da önüne geçtiğini vurgulayan Alkış, ''Hastalar bu tür korkularını bize sık sık iletirler. Bu cihazla ameliyattaki beynin oksijenlenmesini sabit sınırlar içerisine tutarak, hastaların ameliyatta uyanmasını ve kendilerine yapılanlarını fark etmesi riskini en aza indiriyoruz. Bu cihazı herkes üzerinde kullanabilirsiniz, ancak biz şu an daha çok kalp hastaları ve çocuklarda kullanıyoruz'' şeklinde konuştu.

Dr. Belgin ERDOĞAN

8 aylık kızım,4.aydan beri geceleri çok sık uyanmaya başladı. Gündüz 2 ya da 3 tane toplam 2-3 saatlik uyku uyuyor. Akşam da 8-9 arası uyutuyorum faka... devamı