Anemi hastası olan yani kandaki kırmızı kan hücreleri sayısı normalden az olan yaşlı kişilerde bunama (demans) riski artıyor. Anemi yaşlı kişilerin %23’ünü etkilemektedir. Diğer tıbbi ve demografik unsurlar göz önüne alındığında anemiye bağlı risk artışı %40 ila 50 civarında görülmekte. California Üniversitesi’nde psikiyatri, nöroloji ve epidemiyoloji profeserü olan Dr. Kristine Yaffe’a göre hem anemi hem de bunamanın yaşlılarda çok sık görülmesi ikisi arasındaki ilişkiye dikkat çekiyor. Dolayısıyla ileri yaştaki kişilerde anemi testlerinin yapılması tavsiye edilmekte. Ancak 2500 kadın ve erkeğin katılımıyla yapılan araştırma aneminin bunamaya sebep olduğunu kanıtlamıyor. Sonuçlar belirli vakalarda aneminin demans ile ilişkili olduğunu gösteriyor. 
Kırmızı kan hücrelerinin görevi vücuda oksijen taşımaktır. Anemi hastalarında beyin hücrelerine daha az oksijen gider. Bu ilişki de beyne giden oksijen azalmasından dolayı görülüyor olabilir. Anemi ayrıca genel sağlığın kötü olduğunun bir belirtisi olabilir. Aneminin nedenleri arasında demir eksikliği ve kan kaybı vardır. Kanser, böbrek yetmezliği ve belli kronik hastalıklar anemiye yol açabilir. 
Alzheimer hastalığının günümüzdeki artışıyla ilgili olarak bazı kesimler hemen teşhis koymaya atlayan doktorları suçluyor. Bunamaya neden olabilecek tedavi edilebilen depresyon, beslenme eksikliği, hormon bozulukluğu ve metabolik hastalıklar gibi durumları elemeden Alzheimer teşhisi konulmaması gerektiği söyleniyor. 
Çalışma sırasında tüm katılımcılar 11 yıl boyunca anemi, hafıza ve düşünme testlerine girdiler. Başlangıçta yaklaşık 400 katılımcı anemi hastasıydı. Çalışma süresinde katılımcıların %18’i (455 kişi) bunama gösterdi. Anemi hastalarında %23’ünde bunama gelişirken, olmayanların %17’sinde bunama gelişti. Araştırmacılar yaş, ırk, cinsiyet ve eğitim gibi faktörleri göz önüne aldığında çalışma başlangıcında anemi hastası olanlarda bunama riski %41 daha yüksek görüldü. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

mrb ben 1 aydir qlairista kullaniyorm son 4 ilac icindeym.ama memnun kalmadim yasmine dönmek istiyorm.kacinci gun ne sekilde gecis yapmaliyim ve hala ... devamı