Nedir

Aort Kapak Yetmezliği

Aort kapak yetmezliği, aort kapakla ilgili bir sorundur. Bu kapak, tek kapılı açılan bir kapı gibidir, öyle ki sol karıncıktan (kalbin ana pompası) çıkan kan, kalpten ayrılan geniş bir damar olan ana atardamara doğru itilebilir. Ana atardamardan kan, diğer damarlara ve vücudun geneline doğru akar. Kalp, atışları arasında dinlendiğinde, aort kapak, kanın kalbe geri akmasını engellemek için kapanır. 

Ama aort kapak yetmezliğiniz varsa, aort kapak olması gerektiği gibi kapanmaz. Her bir kalp atışıyla kanın birazı, sol karıncığa açılan aort kapak yoluyla geri sızar (geri gelir). Vücut, yeteri kadar kan alamaz, böylece kalbin işlevini yerine getirmesi için daha çok çalışması gerekir.

Çoğu vakada belirtilerin görülmesi yılları alır. Buna kronik aort kalp yetmezliği denir. Kalp, azalmış kan akışıyla daha da büyüyerek çalışır, öyle ki dışarı daha fazla kan pompalar. Ama kapak sorunu düzeltilmezse ve akıntı kötüleşirse, belirtiler başlar. Bu noktada çoğunlukla anormal kalp atışlarını, kalp yetmezliğini ve kalbin kalıcı bir hasar görmesini engellemek için kapağın yenisiyle değiştirilmesi ameliyatına ihtiyaç duyulur.

Ender görülen durumlarda kapak sorunu birden ve önceden uyarmadan başlar. Buna akut aort kapak yetmezliği denir. Derhal tıbbi yardım gerektirir.

Bazı insanlarda sadece küçük miktarlarda kan, son karıncığa doğru geri sızar. Bu, normalde herhangi bir belirtiye veya soruna neden olmaz. Bu yazı, büyük miktarlarda kanın sol karıncığa geri sızdığı daha ciddi vakalara odaklanmıştır.

Belirtileri

Belirtileri

İlk zamanlarda kronik aort kalp yetmezliği olan insanlar, herhangi bir belirti göstermezler. Ama kalp, kapak sorununu telafi etmek üzere daha çok pompaladığında, kalp zamanla zayıflar ve belirtiler baş göstermeye başlar. Bu belirtiler şunları içerir:

 • Yorgunluk veya güçsüzlük.
 • Nefes darlığı (en çok hareket halindeyken olur).
 • Hızlı, yavaş veya düzensiz kalp atışı (kalp ritim bozukluğu).
 • Kalbinizin düzensiz vurduğuna, koşturduğuna veya çarptığına dair bir his (kalp çarpıntısı).
 • Göğüs ağrısı (boğaz iltihabı, anjin), çoklukla kalbi daha çok çalıştıran egzersizle ortaya çıkar.
 • Bayılma.

Kapak sorunu akut olduğunda, bu belirtiler ani görülür, çoklukla daha şiddetlidir ve yaşamı tehdit edici olur.

Sebepleri

Sebepleri

Aort kapağa hasar veren herhangi bir durum, aort kalp yetmezliğine neden olur. Kronik kapak sorunlarının yaygın sebepleri aşağıdaki durumları içerir:

 • Hasarlı bir aort kapakla doğmuş olmak.
 • Yaşlanma.
 • Yüksek kan basıncı veya damar sertliği nedeniyle ana atardamarın genişlemesi.
 • Ateşli romatizma.
 • Radyasyon tedavisinden dolayı hasar (ama bu, az görülür).

Ani (akut) aort kapak yetmezliğinin en bilinen sebepleri arasında şunlar gösterilebilir:

 • Endokardit, kalp içzarı iltihabı.
 • Aort kesilme (ana atardamarın iç tabakasının orta tabakadan ayrılması anlamına gelir).
 • Aort kapağın yenisiyle değiştirilmesiyle (protez) ilgili sorunlar.
 • Kalp kapağı veya ana atardamar yaralanması.

Testleri

Teşhis

Doktorunuz, stetoskop aracılığıyla kalbinizden bir homurtu duyduktan sonra bu tip bir kapak sorununa sahip olduğunuzdan şüphelenebilir. Belirtileriniz ve sağlık geçmişinize dair sorular soracaktır ve aileden gelen herhangi bir kalp hastalığınız olup olmadığını bilmek isteyecektir.

Teşhisi doğrulmak ve kapakçık ne kadar sızıntı yapıyor göstermek ve sol karıncığın ne kadar iyi çalıştığını görmek için elektrokardiyogram (EKG) ve daha başka testler yaptırmanız istenecektir.

Tedavisi

Tedavi

Tedaviniz, kapak sorununuza neden olan şeye ve gösterdiğiniz belirtilere bağlı olacaktır.

Eğer aort kapak yetmezliğiniz birden başlarsa akuttur ve kapağın yenisiyle değiştirilmesi ameliyatını derhal yaptırmanız gerekecektir.

Ama çoğu insanda aort kapak yetmezliği, kroniktir ve yavaş bir şekilde başlar. Böylece insanlar ilk teşhis edildiklerinde tedavi gerekmeyebilir. Doktorunuz, muhtemelen kalp sağlığınızı korumanız için bazı yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye edecektir. Şunları önerebilir:

 • Sigara içmeyi bırakın. Duman altı ortamlardan uzak durun.
 • Kalbe sağlıklı gelen bir perhiz uygulayın.
 • Düzenli egzersiz yapın. Yürümek, iyi bir seçenektir.
 • Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın.

Tedavi almadığınız zaman bile doktorunuz, kalbinizi düzenli olarak kontrol etmek için sizi görecektir. Bazı vakalarda doktorlar, düşük kan basıncı için ilaç yazarlar ve hastalığın ilerlemesini erteletirler.

Eğer belirtiler ortaya çıkarsa veya kalbiniz de pompalamıyorsa, büyük ihtimalle kapağın yenisiyle değiştirilmesi ameliyatına ihtiyacınız olacaktır.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Hocam ben sağlık personeliyim 3 gün önce arkdasima ekg cektirdim aritmi vardı. Kardiyolojiye gittim efor testi normal ama eko da hafif aort yetmezligi... devamı