Hepimiz oldukça önemli olan “Güzellik Uykusunun” faydaları hakkında bir şeyler işitmişizdir. Bugünlerde yapılan araştırmalar da bunu destekliyor. Araştırmacılar iyice dinlenmiş kişilerin uyku eksikliği yaşayan kişilere oranla daha çekici ve iyi göründüğünü belirtiyor.

İsveç’te yapılan bir araştırmada 23 genç erkek ve kadın gönüllünün 8 saatlik uykusunun ardından fotoğrafları çekildi. Ardından bu gönüllüler 31 saat uyku eksikliğinin takiben de tekrar fotoğraflandılar.  

Daha sonra, eğitimli olmayan gözlemcilerden normal bir uyku uyuyan ve uykusuz kalan kişilerin fotoğraflarını değerlendirmeleri istendi. Fotoğraflar standart hale getirildi ve katılımcıların yüzlerinde aynı ifadeler vardı. Ayrıca katılımcıların kameraya uzaklıkları da aynıydı ve yüzlerinde makyaj yoktu.

Gözlemciler uykusuz kalan kişilerin daha az çekici, daha az sağlıklı ve yorgun olarak değerlendirdi. Araştırmacılar bu çalışmanın hastalarındaki kötü sağlık duruma ilişkin olarak doktorlar için ek ve görsel bir kanıt oluşturacağından umutlu.

Bu araştırma aynı zamanda her gece yeterli uyku uyumak için bize birçok neden verir. Parti sezonu geldi. İstediğiniz kadar parti yapın;  fakat gecenizi gündüzünüze katmadığınızdan emin olun. Bu durum kötü görünmenize neden olur.  

Psk. İdil Saliha KÜNTÜZ

Hocam hayirli sabahlar adim gokhan Hocam 3 aydir uyuyamiyorum ama vucudum dinc duruyor Uyku hapi almak istiyorum bana yardimci olursaniz cok memmun ol... devamı