Aşırı terleme, vücudu soğutmak için gerekenden daha fazla ter salgılanmasıdır. Aşırı terleme genelde avuç içlerinizi, ayak tabanlarınızı ve koltukaltlarınızı etkiler. Günlük faaliyetleri kesintiye uğratmanın yanı sıra sosyal kaygı veya utanca da neden olabilir.

Nedenler

Gündüz belli bir neden olmaksızın avuç içleriniz, ayak tabanlarınız ve koltukaltlarınızın aşırı terlemesine fokal hiperhidroz denir. Bu aşırı terleme türü, genellikle siz uyurken kesilir ve bir sorundan kaynaklanmaz.

Vücudun geniş bölgelerini etkileyen ve hem uyanıkken hem de uyurken meydana gelen aşırı terleme, muhtemelen bir ilacın yan etkisi veya menopozda sıcak basması, kaygı, aşırı faaliyet gösteren tiroit bezi gibi bir hastalık ya da durumun işaretidir.

Ağır fiziksel etkinlik ve yüksek sıcaklıklar, aşırı terlemeyle yaygın olarak ilişkilidir. Aşırı terlemenin tıbbi nedenleri aşağıdakiler olabilir:

·         Endokardit (kalp içzarı iltihabı)

·         Sebebi bilinmeyen ateş

·         Genelleşmiş kaygı bozukluğu

·         Kalp krizi

·         Hipertiroidizm (aşırı faaliyet gösteren tiroit bezi)

·         Lösemi

·         Beta blokerler ve trisiklik [üç halkalı] antidepresanlar gibi ilaçlar

·         Menopoz

·         Hoçkin dışı lenfoma

·         Stres

·         Tüberküloz

Doktora ne zaman gitmeli?

Acil tıbbi yardım için 112’yi arayın

Terlemenin kendisi, nadiren acil bir tıbbi durumdur. Ne var ki, terlemeyle birlikte üşüme, bayılma hissi, göğüs veya karın ağrısı varsa acil tıbbi yardım isteyin. Soğuk ter, vücudunuzun örneğin kalp krizi, kaygı veya travmaya gibi bir soruna verdiği tepki olabilir.

Doktorunuzla randevu ayarlayın

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuzu arayın:

·         Aniden normalden fazla terlemeye başlarsanız.

·         Ter, günlük düzeninizi kesintiye uğratıyorsa.

·         Belli bir neden olmaksızın geceleyin terliyorsanız.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

Ben hormon testi yaptırmıştım ve t3 hormonum yüksek çıkmıştı.belirli şikayetlerim var;Yutmada güçlük,Kilo verememe acıkmama doymama (spordan sonra dah... devamı