Gece terlemesi sorununu çözmenin en iyi yolu bu sorunun altında yatan sebebi tamamen yok etmektir. Olası sebepleri araştırmak ve yapılan araştırma doğrultusunda bu sebepleri birer birer elemek gerekir. Eğer sorunun altında yatan bir sebep bulunamazsa, primer hiperhidroz söz konusudur. Hiperhidroz gün içinde ve geceleri aşırı terleme şikayetidir. Aşırı terleme bozukluğu kişinin günlük etkinliklerini kısıtlar ve yaşam kalitesini düşürür. Aşırı terleme bozukluğundan ter bezlerine yapılacak cerrahi müdahaleyle kurtulmak mümkündür.

Yaşam tarzında yapılan değişiklikler, örneğin alkol, sıcak ve baharatlı yiyecekler tüketmemek, bu sorunun çözülmesinde etkili olabilir. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışın. Kullandığınız ilaçlar terlemeye neden olabilir. Serin bir odada uyuyun, uyurken camı açın ya da vantilatör kullanın. Gerekirse kalkıp soğuk bir duş alın; geceliğinizi, çarşaf ve yastık kılıfınızı değiştirin. Soğuk meyve suyu ya da su için. Yatmadan önce soğuk bir duş alarak gece terlemesi ataklarını önleyebilirsiniz.

Çin’in tıp teorisine göre gece terlemeleri yin esansı denen vücut esansıyla bağlantılıdır. Vücuttaki besin ve sıvıların azalması vücut esansının azalmasına neden olur. Belirtileri ayak tabanı ve avuç içinin sıcaklığının artması, yanakların kızarması, ağız kuruluğu, idrarın koyulaşması, dilin ve dudakların kızarması, hızlı ve zayıf nabız ve ateştir. Dejeneratif bir hastalıktan kaynaklı bozunum varsa yin yetmezliği söz konusudur. (Örneğin, HIV hastalığı bu nedenle yin yetmezliği olarak anılır.) Başka deyişle, sebep ve etki söz konusudur. Her zaman sorunun altında yatan bir iç ya da dış sebep vardır ve gecelerinizin huzur içinde geçmesi için bu sebebin ortadan kaldırılması gerekir.

 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

yeni radyo frekanslı ayak terleme tedavi yöntemiyle ayaklarımı tedavi ettirmek istiyorum yaz kış sürekli terliyor bu yöntemle tedaviniz varmı varsa ne... devamı