Aşık olmaktan sorumlu kimyasalları daha önce hiç merak ettiniz mi? İşte biyokimyasal oyunculardan bazıları…

Feniletilamin (PEA)

Beyinde ve çikolata gibi bazı yiyeceklerde doğal olarak meydana gelen bir amindir. Norepinefrin ve dopamin salınımına neden olan amfetamine çok benzer bir uyarıcıdır. Bu kimyasal, aşık olurken bulunur. Aşkın coşkulu kısmından, sırılsıklam aşık olmaktan sorumludur.

Norepinefrin

PEA bu kimyasalın salınımına neden olduğunda avuç içlerinin terlemesi ve güm güm atan kalp gibi etkiler hissedersiniz.

Dopamin

Dopamin, eş seçimiyle ilişkili gibi görünen bir nörokimyasaldır. Emory Üniversitesi tarla farelerinin eşlerini dopamin salınımına bağlı olarak seçtiklerini buldu. Dişi tarla farelerine erkek bir tarla faresinin önünde dopamin enjekte edildiğinde onu daha sonra bir grup tarla faresi arasından seçebildiler.

Oksitosin

Dopamin, bazen “sarılma hormonu” adı verilen oksitosin salınımını tetikler. Her iki cinsiyete de dokunma sırasında oksitosin salınır. Kadınlarda, oksitosin doğum ve emzirme sırasında da salınır.

Testosteron

Testosteronun erkeklik hormonu olduğunu düşünebilirsiniz ama hem kadınlar hem de erkeklerde testosteron üretilir. Şehvetle birlikte testosteron düzeyleri de artar.

Endorfinler

Beyniniz aşk uyarıcılarına karşı bir tolerans edinir ve endorfin salıvermeye başlar. Balayı, kimyasal olarak, bir ilişkide yaklaşık 18 ay ila 4 yıl civarında biter. Ama bu o kadar da kötü değil. Endorfinler bağlılık ve rahatlık hissiyle ilişkilidir. Endorfinler afyon gibidir. Kaygıyı yatıştırır, ağrıyı geçirir ve stresi azaltır.
İLGİLİ MAKALE

Bizi Aşık Eden Nedir?

Op. Dr. Sinan GÖKER

I just What to ask what the Price for an eye operation is so I Can find the money somewhere..... devamı