Lens Bakımı

Lens görme bozukluklarının giderilmesinde, kornea hastalıklarının tedavisinde ve göz renginin değiştirilmesinde kullanır. Görme bozukluklarında ve kornea hastalıklarında lens doktor kontrolünde hasta muayene edildikten sonra kullanılacak lens tipi, derecesi, taban eğrisi ve çapı belirlenmelidir. Uygun görülen lens belirlendikten sonra lens hareketi, dengesi ve ortalaması incelenir. Lens çeşitleri; soft, renkli, gaz geçirgen, proestetik, kromojen olarak kategorize edilir.

Nasıl Takılır?

Lens kullanımında göze herhangi bir zarar vermemeniz açısından hangi temel uygulamaları yapmanız gerektiğini bilmek önemlidir. Lensin iç yüzeyinin dışa dönmemiş olmasına dikkat etmelisiniz daha sonra sol orta parmağınızla göz kapağınızı kaşınıza doğru çekin ve sağ işaret parmağınızın üzerine lensi koyarak sağ orta parmağınızla göz kapağınızı aşağıya çekin son olarak da işaret parmağınızla lensi gözünüzün ortasına yerleştirin.  
Yerleştirdikten sonra lensin tam olarak yerine oturması için aşağıya bakarak göz kapaklarınızı yavaşça bırakın.

Temel Uygulamalar

Lens kullanımında özen gösterilmesi gereken temel uygulamalar vardır. Gözün yapısına uygun lensi aldıktan sonra lens bakım malzemelerinizi temiz ve düz bir yüzey üzerine koyarak ellerinizi lanolin içermeyen bir sabunla temizleyip durulayın ve temizliğe her zaman aynı lensten başlamanızda fayda var. Genel olarak yapmanız gereken uygulamalar şöyledir;

Temizleme

Lensi avucunuza aldıktan sonra birkaç damla solüsyon damlattıktan sonra işaret parmağınızla lensin iki yüzünü hafifçe ovalayın.

Durulama

Lensi temizledikten sonra durulanana kadar solüsyon damlatın. Durulamak lenslerin temizlenmesi sırasında sıyrılan depozit ve toz tabakasının akıp gitmesini sağlar.

Dezenfeksiyon

Lensleri saklama kabındaki bölümlere yerleştirdikten sonra lenslerin solüsyonun içine tam olarak batmış olmasına özen gösterin ve kabın kapağını iyice kapatın. Lenslerin kabında en az 4 saat veya 1 gece kalması gerekir. Dezenfeksiyon tahrişe ve enfeksiyona neden olan mikrorganizmaların yok olmasını sağlar.
İLGİLİ MAKALE

Kontakt Lensler

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam merhaba benim kızım lens kullanıyor 15 yaşında ve bakımını her şeyini yapabiliyor sadece bir sorum olacaktı, karlı ortamlarda lens takmasının bi... devamı