Yıllardır, balın bakteri önleyici özellikleri biliniyor, o yüzden dünyada tedavi edici amaçlar tüm dünyada kullanılması şaşırtıcı değil. Tatlıya düşkünseniz ama boş kalorilere meylediyorsanız, bal kurtarıcınızdır.

Bal sadece tatlı değil besinsel açıdan da oldukça umut verici. Araştırmalara göre, bal günlük beslenmede tavsiye edilen taze meyve ve sebzelerin yararlarından birçoğunu sağlıyor.

Bal yüzyıllardır çeşitli nedenlerle tedavi amaçlı kullanılmıştır ama hakkında çok fazla bilimsel çalışma yapılmamıştır. Bal genelde sadece tatlandırıcı olarak görüldü ama balın düşünüldüğünden daha fazla değer taşıdığına dair araştırmalar var.

Günlük yaşamlarımızda bile, ister boğaz ağrısı isterse hafif yanıklarda, balı hemen çabuk bir ev tedavisi olarak kullanırız. Ama balın başka birçok açıdan etkili olduğunu da biliyor muydunuz? İşte balı kullanabileceğiniz alternatif yollar.

Kaygı ve sıkıntıyı hafifletir

Stres düzeylerinizi düşürmek isterseniz tıbbi reçetelere bağımlı kalmak zorunda değilsiniz. Yulaf lapanıza biraz saf bal ekleyin. Baldaki besinlerin sakinleştirici özellikleri vardır, özellikle belirgin miktarlarda alındıklarında. O yüzden, bazıları onu kahvaltıların şampiyonu sayar. Bal, uygun bir içecekle karıştırılıp iyi bir gece uykusuna zemin hazırlanabilir.

Enerji kaynağı olarak işlev görür

Bal varken çarpıntı yapan enerji içeceklerini neden tüketelim? Balı suyla karıştırıp bu çözeltiyi için. Baldaki glukoz içeriği beyin ve kan akışı tarafından emilir, bu da yorgunluğunuzu azaltır. Basit ama etkili.

Bal antibiyotik direncini tersine çevirir

(Yeni Zelanda’daki manuka çalısından üretilen) Manuka balı kronik enfeksiyonlu yaraları temizlemenin etkili bir yoludur, hatta antibiyotiğe dirençli bakterilerin direncini kırabilir. Ham, doğal bal bir dizi antioksidan ve enzim içerir, ayrıca hem içsel hem dışsal etkili olabilecek bakteri önleyici özellikleri vardır.

Bağışıklığı geliştirir

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da balın günlük tüketiminin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği söylenir. Sabah vitaminlerinizle birlikte bir çay kaşığı bal yutup farkı görün.

Şeker hastalığında ülserler için şifa

Pazarda ülserleri tedavi edebilecek bir dizi ürün vardır ama balı topikal bir çözüm olarak kullanırsanız iyileşme sürecini doğal yoldan hızlandırırsınız. Yaraları iyileştirme yeteneği, özellikle şeker hastalığında, başka merhemlerin kullanılması önerilmediğinde işe yarayabilir. Kullanmadan önce bir uzmana danışın.

Yaraların iyileşmesine yardım eder

Bal, hafif ve ortalama yanık yaraları olan hastalarda iyileşme süresini azaltabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetten 1 hafta sonra kahverengi leke yoğun bi şekilde geliyor kasık ve hafif bal ağrım var sebebi ne olabilir evliyim ve 1 buçuk ay önce dusugum oldu... devamı