Vitamin A

Normal büyümeyi ve gelişmeyi; dokuları ve kemikleri tamir etmeyi; sağlıklı cilt, göz ve bağışıklık sistemi reaksiyonlarını destekler. Zengin vitamin A kaynakları arasında süt, peynir, yumurta ve yeşilden turuncuya havuç, tatlı patates ve bal kabağı gibi sebzeler vardır.   

B vitaminleri

Vitamin B ailesi –B2, B3, B6, ve B12 –metabolizmaya, enerji üretimine ve sağlıklı bir dolaşım ve sinir sistemine sahip olunmasına yardım eder. B vitamininden yana zengin besin kaynakları arasında et, tavuk, kabuklu yemişler, yumurta, süt, peynir, fasulye ve soya fasulyesi de vardır. 

Vitamin C

Kasların, bağ dokularının ve cildin sağlıklı olmasını sağlar. Zengin besin kaynakları arasında narenciye meyveleri, çilek, kivi, domates ve brokoli gibi yeşil sebzeler vardır. 

Vitamin D

Kemik ve diş yapımını sağlar ve vücudun kalsiyumu emmesine yardım eder. Zengin besin kaynakları arasında süt, peynir, yoğurt (özellikle zenginleştirilmiş süt ürünleri), yumurta sarısı ve balık yağı vardır. 

Kalsiyum

Çocuk büyürken güçlü kemikler oluşmasını sağlar. İyi kalsiyum kaynakları, süt, yoğurt, peynir, soya peyniri ve kalsiyumla zenginleştirilmiş portakal suyunu da içerir. 

Demir

Kasları oluşturur ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri için gereklidir. Demir eksikliği, büyüme çağındaki gençler için, özellikle de regl olmaya başladıklarında genç kızlar için risklidir. İyi demir kaynakları arasında sığır eti ve diğer kırmız etler, hindi, ıspanak, fasulye ve kuru erik de vardır. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhaba, uzun zamandır çocuk sahibi olamadığımız için sperm testi yaptırdım ve sonuçalrım şu şekilde. sperm sayısı:57 milyon, ileri hızlı hareke... devamı