Evliliğinizin en güzel günlerini yaşadığınız balayınızda sık sık tuvalete mi gidiyorsunuz? Çok az idrar mı yapıyorsunuz? Yaptığınız idrar esnasında yanma ve ağrı mı hissediyorsunuz? O zaman “balayı sistiti” olabilirsiniz!

Kadınlarda erkeklerden çok daha sık görülen sistit; idrarın toplandığı torba olan mesanenin iltihaplanması anlamına geliyor. Uzmanlar, genellikle ilk ilişkinin yaşandığı balayı döneminde yaşanan bu soruna dikkat çekerek, yeni evlenen kadınları uyarıyor. Partalcı; kadınların hemen hemen tümünün hayatları boyunca bir kez bu rahatsızlığa yakalandığına, ağır ilerlemiş vakalarda ise mikrobun kana karışması sonucu oluşan sepsisin ölüme bile sebep olduğuna dikkat çekiyor.

Genellikle ilk ilişkinin yaşandığı dönemde daha sık rastlandığını belirten uzmanlar; bu sorunun ilk sebebinin tahrişten kaynaklandığını ve bu alanda doğal olarak bulunan bakterilerin ilişki esnasındaki sürtünmeye bağlı olarak üretra kanalı içerisine itilmesinden oluştuğunu belirtiyor.

Dost Olan Bakterilerinize İhtiyacınız Var

Uzmanlar; aşırı temizlik kaygısı ile genital bölgenin ve içinin sabunlarla yıkanmasının, deodorant, parfüm türü alkollü maddelerin aşırı kullanılmasının, dost bakterileri öldürdüğüne ve bunun sonucunda vajinit ve sistit vakalarının daha kolay oluştuğuna dikkat çekiyor. Bir diğer önemli sebebinde havuz içersinde ki yüksek oranda bulunan klordan kaynaklandığını, kadınların ozon ile temizliği yapılan havuzları tercih etmesinin önemine değiniyor.

Bu vakalarda tanı, idrar tahliline göre yapıldığını, antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği tedavi olarak tavsiye edildiğini belirten uzmanlar, bu hastalıktan korunmanın en kolay ve en ucuz yönteminin günde ortalama 1,5 - 2 litre su içmek olduğuna dikkat çekiyor.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Merhaba burcu hanım ilişkiden sonra sistit oluyorum sizce sebebi nedir ne yapmalıyım... devamı